رویت، کاربردی‌ترین نرم‌افزار مدل‌سازی

معرفی نرم افزار رویت

چکیده :

امروزه نرم‌افزار رویت (AUTODESK REVIT) به دلیل قابلیت‌های زیادی که دارد چه در معماری و چه در سایر رشته‌هایی که نیاز به مدل‌سازی و نشان دادن تجهیزات دارند جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است .

رویت نرم‌افزار مدل‌سازی ساختمان است که برای استفاده مهندسین عمران، معماری و تاسیسات کاربرد دارد و برای ترسیم جزئیات دو بعدی و سه بعدی استفاده می‌شود. رویت نرم‌افزاری است که به تنهایی می‌تواند پاسخگوی طراحی و اجرای پروژه‌های دقیق باشد زیرا نرم‌افزار جامع و کاملی است و کار کردن با آن بسیار ساده است.

از این نرم‌افزار می‌توان برای تهیه‌ی نقشه‌های دو بعدی، سه بعدی، برش، نما و رندرینگ داخلی و خارجی استفاده کرد.

مقدمه :

رویت نرم‌افزار قدرتمندی است که این روزها در میان دانشجویان و کارفرمایان مخصوصا در رشته‌ی معماری محبوبیت زیادی پیدا کرده و به عنوان یک ابزار قوی برای همکاری بین رشته‌های مختلف طراحی ساختمان استفاده می‌شود. این نرم افزار بسیار هوشمند است و قابلیت‌های زیادی دارد و در بسیاری از شرایط به روند طراحی و مدل‌سازی سرعت می‌بخشد .

قابلیت‌های نرم‌افزار رویت:

این نرم‌افزار دارای سه نسخه‌ی معماری، عمران و تأسیسات است که بر روی سیستم عامل ویندوز اجرا می‌شوند و با استفاده از افزونه‌ بر روی سیستم عامل مک نیز نصب خواهد شد. این برنامه فقط روی پردازشگرهای ۶۴ بیت اجرا می‌شود. چند ویژگی مهم این نرم‌افزار به شرح زیر است:

 • سادگی و سرعت یادگیری آن
 • افزایش سرعت و دقت ترسیم و همچنین تغییر نقشه‌ها
 • ترسیم هم‌زمان ۲ بعدی و ۳ بعدی نقشه‌های ساختمان
 • تبدیل سریع نقشه‌های فاز ۱ به نقشه‌های فاز ۲
 • ارتباط هم‌زمان نقشه‌های معماری با نقشه‌های سازه و تأسیسات و اعمال هم‌زمان تغییرات بین این نقشه‌ها
 • حذف خطاهای انطباق نماها و پلان‌ها و مقاطع
 • امکان انجام مطالعات اقلیمی (نور و سایه) بر روی ساختمان
 • امکان تعریف استانداردهای ساخت در تجهیزات ساختمان
 • محاسبه‌ی متره ساختمان و تغییر سریع آن در صورت تغییر نقشه‌ها
 • قابلیت ارتباطی با دیگر نرم‌افزارهای BIM از طریق IFC و نیز اتوکد

مدت زمان یادگیری رویت:

چه مدت زمان طول می‌کشد که بتوان رویت را به طور کامل یاد گرفت؟ شاید این سوال شما عزیزانی باشد که قصد یادگیری نرم‌افزار رویت را دارید. باید بگوییم که مدت زمان یادگیری نرم‌افزار رویت به عوامل و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

از جمله این عوامل، دانش و اطلاعات قبلی خود شخص می‌باشد، یعنی فرد در چه سطحی قرار دارد و تا چه اندازه با رویت آشنایی دارد. این که مبتدی است و هیچ گونه ذهنیتی درباره این نرم‌افزار و کاربردهای آن ندارد یا این که کاملا با رویت و بخش‌های مختلف آن  آشنایی دارد و حتی با آن فرایند طراحی و مدل‌سازی پروژه‌های ساختمانی را نیز انجام می‌دهد. پس یقینا یک شخص مبتدی نسبت به شخصی که در سطح پیشرفته از این نرم‌افزار دارای اطلاعات است، مدت زمانی بیشتری را باید صرف آموزش رویت کند تا بتواند آن را به طور حرفه‌ای یاد بگیرد.

عامل بعدی که بر روی یادگیری بسیار تاثیر می‌گذارد، نوع و روش آموزشی است که هنرجو آن را انتخاب می‌کند. اگر فرد خرید پکیج آموزش رویت را برای یاد گیری برگزیند، چون به صورت خود آموز آموزش‌های لازم را می‌بیند باز هم مدت زمان یادگیری بستگی به خود فرد دارد و طبیعتا شخصی که برنامه ریزی می‌کند که آن را مثلا در طول یک هفته یاد بگیرد در مقایسه با فردی که گاهی اوقات و بدون برنامه به سمت آموزش‌ها می‌رود، مدت زمان یادگیری ‌اش کوتاه‌تر است. یا در مورد دوره‌های آموزشی نیز به همین صورت می‌باشد، هنرجویانی که در دوره خصوصی شرکت می‌کنند در مقایسه با هنرجویان دوره عمومی، زودتر می‌توانند کار با نرم‌افزار رویت را یاد بگیرند.

یادگیری رویت به چه افرادی توصیه می‌شود؟

همان طور که شما سروران گرامی می دانید نرم افزار جامع رویت در برگیرنده چهار بخش رویت آرکیتکچر ویژه رشته معماری، رویت استراکچر ویژه رشته عمران، رویت مکانیکال ویژه رشته تاسیسات و رویت الکتریکال ویژه رشته برق می‌باشد. البته این نرم‌افزار، رویت مپ را نیز در خود جای داده است که در واقع مجموعی از رویت الکتریکال و رویت مکانیکال می‌باشد.  بدین ترتیب آموزش نرم افزار رویت برای دانشجویان و مهندسین هر کدام از رشته‌های فوق توصیه می‌گردد. همچنین آموزش رویت برای آن دسته از افرادی که در رشته‌های مذکور فارغ التحصیل شده‌اند اما برای کار قصد مهاجرت به کشورهای خارجی را دارند نیز بسیار مناسب می‌باشد.

بازار کار نرم‌افزار رویت در ایران

معمولا پیش از این در شرکت‌های ایرانی فرایند تدوین پروژه‌های ساخت همچنان به روش سنتی انجام می‌پذیرفت. به این صورت که با استفاده از نرم‌افزارهای مدلسازی، حجم و ترسیم کلی بنا مدل شده و ارائه می‌شد و پس از آن نقشه‌های فاز ۲ پروژه در نرم‌افزارهای ترسیمی، تهیه می‌گشت. برای آنالیز و تحلیل سازه بنا نیز به صورت مجزا مدلسازی سازه انجام می‌شد و نقشه‌های تاسیسات و تجهیزات نیز به صورت دو بعدی و یا سه بعدی در نرم‌افزارهای مستقلی مدلسازی می‌شدند. اما امروزه با روی کار آمدن تکنولوژی BIM رویکرد شرکت‌های ایرانی نیز تغییر یافته است.

از طرفی هم کمابیش فعالان حوزه ساخت و ساز از مزایای منطقی و غیر قابل اجتناب تکنولوژی BIM مطلع هستند. تغییر همواره برای افراد و گروه‌ها با ترس و شک همراه است و این مساله کاملا طبیعی است، اما در نظر داشته باشیم که دیر یا زود همگی مجبور به تغییر رویکرد سنتی خود به شیوه‌های جدید و استفاده از نرم‌افزارهای مبتنی بر BIM خواهند بود.

همانطور که انتظار می‌رفت در سال‌ها اخیر نرم‌افزار رویت در میان شرکت‌های معتبر ساختمانی داخل کشور بسیار بیشتر از قبل رواج پیدا کرده است. به خصوص در شهرهای بزرگتر با پروژه‌های بلند مرتبه و متراژ بالا، برای یک رویت کار و تیم های BIM فرصت‌های شغلی بیشتری وجود دارد. لازم به ذکر است شرکت‌های پیشرو ایرانی در حال تغییر رویکرد خود نسبت به استفاده از سیستم BIM می‌باشند وبیش از قبل به دنبال جذب نیروهای متخصص در زمینه کار با نرم‌افزارهای BIM همچون رویت می‌باشند.

در حال حاضر در کشور ما تعداد رویت کارهای حرفه‌ای بسیار کمتر از افراد متخصص در نرم‌افزارهای دیگر می‌باشد و در نتیجه به علت تقاضای بالا، درآمد یک رویت کار بیشتر از درآمد افراد مسلط در نرم‌افزارهای دیگر می‌باشد، از این رو شرکت در یک دوره جامع رویت و کسب مهارت در رابطه نرم‌افزار رویت، می‌تواند آینده شغلی دانشجویان معماری، تاسیسات و عمران را تضمین کند.

درآمد رویت کار

اگر یک رویت کار بتواند کارها را به صورت کاملا حرفه‌ای به انجام برساند، می‌تواند در چند حوزه نیز پروژه دریافت کرده و آن‌ها را پیش ببرد و درآمد خوبی داشته باشد. اما فراموش نکنیم لزوم حرفه‌ای بودن، تمرین و پشتکار فراوان در یادگیری آن و در قدم بعدی معرفی کار خود به دیگران است. این کار نیازمند ارائه نمونه کارهای قوی و حرفه‌ای در گذر زمان است، یعنی تسلط در اجرا نه فقط اطلاعات تئوری. یک رویت کار حرفه‌ای بعد از کسب مهارت، تجربه و ساخت نمونه کارهای زیاد، می‌تواند محل کار خودش را انتخاب کند و با افرادی که منافع مالی خوبی برای او داشته باشد مشغول به کار شود.

پس شما کافیست در کار خودتان حرفه‌ای شوید و بهترین باشد. در این صورت بازار کار نرم‌افزار رویت برای شما رضایت بخش خواهد بود. همچنین شما از جمله افرادی خواهید بود که تقاضای بالایی برای عقد انواع قرارداد دریافت خواهید کرد و درآمد شما روز به روز افزایش خواهد یافت.

بسته به مهارت شما، درآمد یک رویت کار در ایران از 3 میلیون تا 15 میلیون تومان متغیر می‌باشد. همچنین در کشور کانادا درآمد یک رویت کار حرفه‌ای به طور متوسط سالیانه  55.000 دلارمی‌باشد، که از مشاغل پردرآمد در کانادا محسوب می‌شود.

به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 1
افزودن برای مقایسه
- 20%
صفر تا صد آموزش مبانی رویت رویت رویت، کاربردی‌ترین نرم‌افزار مدل‌سازی 826 300x300

صفر تا صد آموزش مبانی رویت

فروشنده : آزمون تاپ
100,000 تومان
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 1
افزودن برای مقایسه
- 10%
نرم افزار Revit Collection 2021 رویت رویت، کاربردی‌ترین نرم‌افزار مدل‌سازی 801 300x300

نرم افزار Revit Collection 2021

موجود نیست
فروشنده : آزمون تاپ
35,100 تومان
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 2
افزودن برای مقایسه
- 20%
آموزش کامل رویت ۲۰۱۹ به صورت تصویری Learning of Revit 2019 رویت رویت، کاربردی‌ترین نرم‌افزار مدل‌سازی 794 300x300

آموزش کامل رویت ۲۰۱۹ به صورت تصویری Learning of Revit 2019

فروشنده : آزمون تاپ
48,000 تومان
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
رویت رویت، کاربردی‌ترین نرم‌افزار مدل‌سازی 694 300x300

کتاب آموزش جامع و تخصصی نرم‌افزار مدلسازی ساختمان REVIT 2020

فروشنده : آزمون تاپ
550,000 تومان 522,500 تومان

سیستم مورد نیاز برای رویت (Revit)

سیستم مورد نیاز برای رویت (Revit) یکی از سوالات مهمی است که کاربر محترم راجب به آن دارند .

رویت به دلیل اینکه  جزء نرم‌افزارهای کار با BIM به حساب می‌آید یه همین دلیل برای استفاده از این مورد ترجیحا یک سیستم مناسب رو به بالا پیشنهاد می‌شود .

اما برای کارهای معمولی از جمله طراحی یا رندربنگ ساده می‌توان حداقل سیستم مجاز برای کار با نرم‌افزار رویت را تهیه کرد .

در این قسمت سیستم مورد نیاز برای رویت (Revit) را فراهم کرده ایم .

ممکن است برای کارهای سنگین در رویت یا به عبارتی انتقال دادن پروژه‌ها همچنین ساختن عناصر سنگین و انجام پروژه‌های فرمول نویسی و همچنین هماهنگ کردن پروژه‌ها سیستم مورد نظر کمی زمان برده که این امر را در سیستم‌های مناسب و خوب نمی‌توان ضعف سیستم مورد نظر به حساب آورد .

نکته : برای کار با نرم‌افزار رویت حتما گرافیک و درایوهای سیستم مورد نظر خود را آپدیت کنید .

سیستم مورد نیاز رویت :

OS: Windows 7 SP1 , Windows 8.1 , Windows 10 (64Bit Only)

Processor: Single or Multi-Core Intel Pentium, Xeon, or i-Series processor or AMD equivalent with SSE2 technology

Memory: 4GB Ram

Display: 1280 x 1024 with true color

Graphics: Display adapter capable of 24-bit color, DirectX 11 capable graphics card with Shader Model 3

Storage: 5 GB free disk space

سیستم پیشنهادی رویت :

OS: Windows 7 SP1 , Windows 8.1 , Windows 10 (64Bit Only)

Processor: Multi-Core Intel Xeon, or i-Series processor or AMD equivalent with SSE2 technology

Memory: 16 GB RAM

Display: Ultra-High Definition Monitor                                                                

Graphics: DirectX 11 capable graphics card with Shader Model 5

Storage: 5 GB free disk space

چند نمونه کارمبتدی  با رویت :

رویت رویت، کاربردی‌ترین نرم‌افزار مدل‌سازی revit2
رویت رویت، کاربردی‌ترین نرم‌افزار مدل‌سازی revit1
رویت رویت، کاربردی‌ترین نرم‌افزار مدل‌سازی revit3

نتیجه گیری :

در معماری نرم‌افزارهای مختلف با کاربردهای متفاوتی وجود دارد که با توجه به نیاز و توانایی خود می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. همچنین نظر کارفرما و شرکت مربوطه در انتخاب این نرم‌افزارها برای استفاده موثر است. پس باید ابتدا قبل از شروع به یادگیری به طور دقیق بررسی کرد که هدف از استفاده‌ی نرم‌افزار مربوطه چیست و برای چه کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این اقدام می‌توان در وقت و هزینه و انرژی صرفه جویی کرد و اقدامات هدفمندانه‌تری داشت.

نگارنده :  مهشید اختری

کارشناسی ارشد معماری و انرژی دانشگاه هنرپارس ، تهران ، ایران

به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 1
افزودن برای مقایسه
آموزش مقدماتی و متوسط Revit رویت رویت، کاربردی‌ترین نرم‌افزار مدل‌سازی 787 300x300

آموزش مقدماتی و متوسط Revit

فروشنده : آزمون تاپ
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 1
افزودن برای مقایسه
آموزش پیشرفته Revit رویت رویت، کاربردی‌ترین نرم‌افزار مدل‌سازی 778 300x300

آموزش پیشرفته Revit

فروشنده : آزمون تاپ
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
کتاب آموزش کاربردی و تخصصی REVIT MEP 2019 ویژه مهندسان مکانیک و برق رویت رویت، کاربردی‌ترین نرم‌افزار مدل‌سازی 693 300x300

کتاب آموزش کاربردی و تخصصی REVIT MEP 2019 ویژه مهندسان مکانیک و برق

فروشنده : آزمون تاپ
129,000 تومان 122,550 تومان
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 1
افزودن برای مقایسه
کتاب طراحی تاسیسات ساختمان با نرم‌افزار AutoCAD MEP رویت رویت، کاربردی‌ترین نرم‌افزار مدل‌سازی 2204 300x300

کتاب طراحی تاسیسات ساختمان با نرم‌افزار AutoCAD MEP

فروشنده : آزمون تاپ
220,000 تومان 209,000 تومان
1 نظر
 1. بسیار عالی خانم دکتر. ای کاش همکاران معمار شما هم یه مقدار به رویت روی خوش بیشتری نسبت به 3DMax نشون بدن.

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.