موتورهای پله ای

موتورهای پله ای

استپ موتور (step motors) یا موتورهای پله ای یه دور را به به تعدادی پله یا استپ مساوی تقسیم می نماید. موتور پله ای یک موتور الکتریکی هست که حرکت آن کاملا دقیق و از پیش تعریف شده می باشد که ورودی الکتریکی دیجیتال را به یک حرکت مکانیکی تبدیل می کند و با ارسال ولتاژ صفر و یک به سیم پیچهای آن می توان آنرا حرکت داد در حقیقت در موتورهای پله ای ما می توانیم یک دور یا 360 درجه را به استپ های کوچکتر تقسیم کنیم.

این استپ های کوچکتر بر اساس دقت یک موتور پله ای تعیین می شود. مثلا موتور پله ای با دقت 1.8 درجه می تواند یه دور را در 200 پله طی کند.هر چقدر مقدار درجه موتور پله ای کمتر باشد تعداد استپ ها بیشتر شده و متناظر با آن دقت نیز بیشتر خواهد شد.


 کاربرد موتورهای پله ای

استپ موتورها دارای کاربردهای بسیار گسترده ای در صنعت و رباتیک می باشند و در دستگاه هایی از جمله CNC ها ، پرینتر های ۳ بعدی ، پرینتر های جوهر افشان ، اسکنر ها ، پلاتر ها ، فلاپی درایو ها ، دی وی دی درایو ها ، لنز بعضی از دوربین های دیجیتال یافت که البته این موارد گوشه ای از کاربرد استپ موتور هاست . به طور کلی برای سیستم هایی که نیاز است موقعیت دقیق ( افقی ، عمودی ) یا زاویه دقیق را تعیین کنیم می توانیم از استپ موتور ها استفاده نماییم.

این موتور عموما دارای چهار قطب میباشد که سیم پیچها بر روی این چهار قطب قرار می گیرند و شما با ارسال بیتهای 0و1به این سیم پیچها در واقع میدان مغناطیسی ایجاد می کنید که این میدان باعث حرکت روتورمغناطیسی موجود در داخل موتور پله ای می شود. البته میبایست این سیم پیچها را به توالی 0 و 1 کرد و گرنه موتور مطابق میل شما نخواهد چرخید.

نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.