مشخصات استاندارد دستکش و لباس ایمنی

معرفی استانداردها و انتخاب دستکش ایمنی

مهندسین شاغل در حوزه نظام مهندسی ساختمان به جهت تردد در فضاهای کارگاهی می بایست از تجهیزات ایمنی حداکثر استفاده را بکنند، دستکش ایمنی یکی از همین تجهیزات می باشد. در این مقاله به معرفی استانداردها و چگونگی انتخاب آن پرداخته شده است.

محافظ دست و بازو

در صورتیکه ارزیابی خطر در محیط کار آشکار نماید که کارگران با خطرات آسیب بالقوه برای دست و بازو مواجه هستند که این خطرات بواسطه کنترل­ های مهندسی و شیوه ­های ایمن انجام قابل کنترل نیستند، کارفرمایان باید برای کارگران دستکش ایمنی مناسب تهیه نمایند. خطرات بالقوه شامل جذب پوستی مواد خطرناک، مواد شیمیایی یا سوختگی ناشی از گرما، خطرات الکتریکی، ساییدگی، کوفتگی، بریدگی، سوراخ شدگی، شکستگی استخوان و قطع عضو می‌باشند. تجهیزات حفاظتی دست شامل دستکش ­ها، حفاظت کننده­ های انگشت و پوشش دهنده بازو یا دستکش­ های پوشش دهنده آرنج می­‌باشند.

کارفرمایان باید در صورت امکان کنترل­ های مهندسی و شیوه ­های ایمن کار را برای حذف خطرات بکار گیرند و استفاده از تجهیزات حفاظت فردی برای تامین حفاظت اضافی در برابر خطراتی است که بواسطه روش های مذکور بطور کامل قابل حذف کردن نیستند.

انواعی از دستکش­ های حفاظتی امروزه برای حفاظت ­دهی در برابر طیف گسترده­ ای از خطرات در دسترس هستند. ماهیت خطر و عملیاتی که باید انجام گیرد در انتخاب دستکش ­ها موثر می ­باشد. تنوع آسیب­ های بالقوه شغلی دست، انتخاب صحیح دستکش ­ها را مشکل می ­سازد. ضروری است که کارگران از دستکش­ های مخصوص طراحی شده برای خطراتی که در محیط کاریشان یافت می­ شود و وظایفی که انجام می­ دهند، استفاده نمایند، زیرا که دستکش ­هایی که برای یک عملیات خاص طراحی شده ­اند، ممکن است در برابر سایر عملیات، حتی برای عملیاتی که ممکن است مناسب بنظر آیند، حفاظت لازم را ایجاد ننمایند.

فاکتورهای موثر در انتخاب دستکش:

 • نوع ماده شیمیایی که بکار می­رود
 • ماهیت تماس (فروبری کامل، پاشش مواد و غیره)
 • مدت تماس
 • مساحت مورد نیاز برای حفاظت (فقط دست، ساعد، بازو)
 • نیاز به چنگش (خشک، تر، روغنی)
 • حفاظت دهی حرارتی
 • سایز و راحتی آن
 • نیازمندیهای مقاومتی/ سایش

انواع دستکش­ های حفاظتی

 • دستکش ­های ساخته شده از چرم، برزنت
 • دستکش­ های پارچه­ای و روکش پارچه­ای
 • دستکش های مقاوم در برابر مایعات و مواد شیمیایی
 • دستکش ­های عایق لاستیکی

دستکش ­های چرمی یا برزنتی

دستکش­ های محکم ساخته شده از توری فلزی، چرم یا برزنت حفاظت را در برابر بریدگی و سوختگی تامین می ­نمایند. دستکش­ های چرمی یا برزنتی همچنین حفاظت را در برابر گرما نیز ایجاد می­ نمایند.

– دستکش ­های چرمی در برابر جرقه ­ها، گرمای متوسط، اشیاء گداخته، تراشیده و زبر و ناصاف حفاظت کننده است.

– دستکش­ های آلومینیومی تامین کننده بازتاب و حفاظت عایقی در برابر گرما بوده و نیاز به الحاق مواد مصنوعی برای حفاظت ­دهی در برابر گرما و سرما می ­باشند.

– دستکش­ های الیاف پارامید که حفاظت دهی در برابر گرما و سرما را تامین می ­نمایند و مقاوم در برابر بریدگی، سائیدگی و بادوام هستند.

انواع دستکش های ایمنی دستکش ایمنی مشخصات استاندارد دستکش و لباس ایمنی safety gloves material

انواع دستکش‌های برقکاران و تست آنها

دستکش ­های لاستیکی برقکاران به واسطه ولتاژ متناوب و یا مستقیم از نظر عایق بودن، برای ماکزیمم ولتاژی که طراحی شده­ اند، تست می­ شوند. دستکش لاستیکی عایق ساق ­بلند که برای ولتاژ تست شده باشد (CSA standard Z259.4-M 1979) با دستکش چرمی به عنوان روکش به کار می ­رود.

دستکش­ های لاستیکی

• دستکش های لاستیکی متناسب با ولتاژ مدار باید مورد استفاده قرار گیرد.

• دستکش محافظ چرمی همیشه باید بر روی دستکش ­های لاستیکی برای پیشگیری از آسیب فیزیکی دستکش لاستیکی در هنگام کار مورد استفاده قرار گیرند.

• در زمانیکه دستکش­ های لاستیکی مورد استفاده نیستند باید در یک کیسه کتان برای محافظت از آسیب مکانیکی یا تخریب بواسطه ازن تولید شده ناشی از نور آفتاب نگهداری شوند.

• دستکش ­های لاستیکی همیشه قبل از شروع کار یا در صورتیکه کارگر با شیئی که ممکن است باعث آسیب دستکش شود، مواجه شوند، باید بوسیله دمش هوا تست شوند.

• استاندارد انجمن ملی استاندارد­های آمریکا ANSI/ASTM 120 “دستکش­ های عایق لاستیکی” خصوصیات دستکش لاستیکی برای برقکاران را تعریف می­ نماید.

• ماکزیمم ولتاژی که دستکش­ ها می ­توانند بطور ایمنی مورد استفاده قرار گیرند بستگی به فاکتورهای زیادی نظیر دقت در استفاده از دستکش ­ها، مراقبت در انبارداری و بازرسی دستکش­ ها در هنگام کار، بازرسی و تست روتین دوره­ای آزمایشگاهی، کیفیت و ضخامت لاستیک، طرح دستکش ­ها و همچنین فاکتورهای نظیر عمر، نحوه استعمال یا شرایط محیطی دارد.

• نظر به اینکه این دستکش ­ها برای حفاظت پرسنل مورد استفاده قرار می ­گیرند و آسیب جدی پرسنل ممکن است به علت خطا در استفاده نتیجه گردد یک فاکتور کافی ایمنی باید بین ماکزیمم ولتاژی که آنها برای استفاده مجاز هستند و ولتاژی که برای آن تست شده­ اند، تامین گردد.

• دستکش ­های لاستیکی عایق باید بوسیله افراد مجاز بصورت منظم بطور صحیح پاکسازی، بازرسی و تست گردند.

به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه

دستورالعمل نظافت، بازرسی و تست دستکش ‌های عایق لاستیکی بشرح ذیل می­‌باشد:

1. برچسب لاستیکی نشان دهنده اندازه، شماره و تاریخ تست دستکش است که بر روی دستکش چسبیده شده است.

2. دستکش ­های لاستیکی باید در ماشین شستشو با استفاده از پاک کننده ­ها برای رفع کثیفی قبل از تست، شسته شوند.

3. دستکش­ های لاستیکی باید با استفاده از تجهیزات باد کننده دستکش برای بررسی نشتی ­های هوا پر از باد شوند و بازرسی شوند. بازرسی، بررسی سطح دستکش ­های لاستیکی برای نقص­های نظیر بریدگی­ ها، خراش­ ها، برجستگی ­ها یا فرو رفتگی اجسام خارجی را شامل می­ شود. نواحی داخلی سرآستین دستکش ها بعد از برداشتن آن از روی دستگاه متورم کننده (باد کننده) دستکش بازرسی چشمی می ­شوند. همه دستکش ­هایی که نقص ­های سطحی دارند باید کنار گذاشته شده یا تعمیر گردند.

4. بعد از تست باد، دستکش ­های لاستیکی به مدت 24 ساعت برای اینکه اجازه بدهیم لاستیک شل شود، انبار می ­گردند، بنابراین احتمال آسیب کرونا در حالیکه تست­ های الکتریکی کامل می­ شوند به حداقل می ­رسد.

5. دستکش ­های لاستیکی در مخزن تست بوسیله گیره­های پلاستیکی روی میله نگهدارنده، حمایت می­شوند. یک الکترود زمین در داخل هر دستکش قرار می­ گیرد.

6. دستکش­ های لاستیکی که باید تست شوند و مخزن تست با آب پر می­شوند. ارتفاع آب در دستکش و در مخزن تست بستگی به ولتاژ تستی که بکار می­ رود، دارد.

کلاس 0 دستکش­ ها در VAC-5000 یا VDC-20000 تست می­ شوند. فضای خالی در لبه بالایی سرآستین دستکش ­ها در طی تست باید 12112′> اینچ برای تست AC و DC باشد.

دستکش ­های کلاس 1 در VAC – 10000 یا VDC-40000 تست می­ شوند. فضای خالی در لبه بالایی سرآستین دستکش­ ها در طی تست باید 12112′> اینچ برای تست AC و 2 اینچ برای تست DC باشد.

دستکش ­های کلاس 2 در VAC-20000 یا VDC- 50000 تست می­ شوند. فضای خالی در لبه بالایی سرآستین دستکش­ ها در طی تست باید 12212′> اینچ برای تست AC و3 اینچ برای تست DC باشد.

دستکش­ های کلاس 3 در VAC-30000 یا VDC- 60000 تست می­ شوند. فضای خالی در لبه بالایی سرآستین دستکش ­ها در طی تست باید 12312′> اینچ برای تست AC و4 اینچ برای تست DC باشد.

دستکش ­های کلاس 4 در VAC-40000 یا VDC- 70000 تست می ­شوند. فضای خالی در لبه بالایی سرآستین دستکش ­ها در طی تست باید 5 اینچ برای تست AC و6 اینچ برای تست DC باشد.

مشخصات کلاس دستکش های ایمنی دستکش ایمنی مشخصات استاندارد دستکش و لباس ایمنی glove test
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
- 4% دستکش ایمنی مشخصات استاندارد دستکش و لباس ایمنی ffp3 300x300
24,000 تومان

ماسک سوپاپدار ffp3

فروشنده : سفیر آسیا ویژن
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
- 4% دستکش ایمنی مشخصات استاندارد دستکش و لباس ایمنی ffp23 300x300
13,000 تومان

ماسک بدون سوپاپ FFP2_ N95

فروشنده : سفیر آسیا ویژن
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه

7. مجموعه دهانه کروی برای تست ولتاژ بکار می رود. تنظیمات دهانه کروی با تغییرات دما و رطوبت تغییر می­ کند.

8. کابل ولتاژ بالای ترانسفورماتور تست را به بخش فلزی مخزن تجهیزات تست دستکش لاستیکی وصل کنید.

9. الکترود زمین در هر دستکش لاستیکی به کابل زمین مربوطه متصل گردد.

10. همه پرسنل فضای تست محصور شده را تخلیه نمایند.

11. کلید جدا کننده تامین کننده برق را برای تست تجهیزات ببندید.

12. با استفاده از کنترل های از راه دور، به تدریج ولتاژ خروجی ترانسفورماتور تست را از صفر به سطح بالایی با آهنگ تقریبی V/sec1000 افزایش دهید. این ولتاژ باید برای دستکش ­های لاستیکی به مدت 3 دقیقه بکار رود.

13. بعد از ولتاژ بالایی که به مدت 3 دقیقه برای دستکش­ های لاستیکی بکار برده شد، میلی آمپر متر را برای خواندن جریان نشتی در هر الکترود زمینی مورد استفاده برای هر دستکش لاستیکی روشن کنید.

14. ولتاژ خروجی ترانسفورماتور را به تدریج با آهنگ تقریبی V/second1000 به صفر کاهش دهید.

15. همه دستکش­ های لاستیکی که در طی تست دچار نقص می­ شوند یا یا نشتی جریان بیش از ماکزیمم حد مجاز دارند، مردود شناخته می­ شوند (جدول ماکزیمم جریان نشتی برای 5 کلاس از دستکش ­های لاستیکی). در بعضی از موارد دستکش­ ها می­ توانند پس از تعمیر در صورتیکه تست مجدد را با موفقیت طی نمایند، مورد استفاده مجدد قرار گیرند.

16. همه دستکش ­های لاستیکی که تست ولتاژ بالا را گذراندند روی میله خشک کننده خشک شده و پودر زده می ­شوند و یک برچسب مشخص کننده جریان نشتی ثبت شده برای هر دستکش در روی آن قرار می ­گیرد. دستکش ­ها سپس به linemen و cablemen برای استفاده عودت داده شوند.

جدول استاندارد دستکش برای کارگران برقکار: استانداردهای EN 60903 و IEC 903

کلاس

گروه بندی*

رفرنس

ماکزیم ضخامت mm

مقیاس تست ولتاژ متناوب

ماکزیمم ولتاژ متناوب مورد استفاده

رنگ گروه

00

M

GLE 00

0.5

2500

500

بژ

0

M

GLE 0

1.0

5000

1000

قرمز

 

به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 3
افزودن برای مقایسه
نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.