دانلود مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان

مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان – مصالح و فرآورده‌های ساختمانی

مجموعه پيشرو ويرايش چهارم مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان با عنوان «مصالح و فرآورده‌های ساختمانی» می‌باشد و هدف از تدوين آن ارائه مشخصات فنی مواد، مصالح و فرآورده‌های ساختمانی به منظور حفظ ايمنی، بهداشت، محيط زيست، دوام مناسب و صرفه اقتصادی در ساختمان است.

با توجه به اهميت مواد و مصالح و فرآورده‌های ساختمانی در صنعت ساختمانی و پيشرفت‌های اخير در توليد فرآورده‌های جديد و كاربرد آن‌ها در سيستم‌های جديد ساختمانی و تدوين استانداردهای جديد، ويژگی‌ها و مشخصات فنی مصالح، تهيه ويرايش جديد مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان در دستور كار قرار گرفت. 

در اين بازنگری، تغييرات اساسی در بعضی از مصالح صورت گرفته كه در زير خلاصه شده‌اند:

  1. در مباحث آجر، سنگ، آهک، گچ، ملات‌ها، فلزات، چوب، قير، شيشه، رنگ، عايق‌های حرارتی، پليمرهای ساختمانی، توليدات جديد به همراه استانداردهای مربوط به ويژگی‌ها و مشخصات فنی و روش‌های آزمون آن‌ها اضافه گرديده‌اند.
  2. با توجه به اهميت و مصرف فوق‌العاده بتن در جهان امروز و در كشور ما و عدم پرداخت به اين ماده پرمصرف و اجزاء تشكيل دهنده آن در ويرايش‌های قبلی، خواص و ويژگي‌های سنگدانه‌های مصرفی در بتن، سيمان‌های مختلف و الزامات فيزيكی، شيميایی و مكانيكی آن‌ها، سيمان‌های آميخته و پوزولانی، خواص لازم برای آب بتن، مواد افزودنی شيميایی بتن، انواع بتن‌ها نظير بتن‌های توانمند، سبک، پليمری، اليافی، خود تراكم به همراه استانداردهای مربوطه در متن مبحث پنجم قرار گرفت.
  3. با توجه به اهميت ميلگرد در سازه‌های بتنی مسلح، خواص و ويژگی‌ها و استانداردهای آن در متن مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان قرار گرفت.
  4. از آنجا كه در اكثر كشورها كار بر روی نانومواد و توليد مواد نانویی در دستور كار قرار دارد اين موضوع در اصل مبحث قرار گرفت.
  5. پيوست 1 به صورت اساسی تغيير يافت. در اين پيوست مشخصات مصالح و فرآورده‌های ساختمانی مصرفی در سيستم‌های كامل ساختمانی دارای گواهينامه فنی نظير صفحات مركب سه بعدی، سيستم‌های سازه‌ای نظير سازه‌های بتن مسلح ديوار باربر با شيوه قالب تونل، سيستم‌های خمشی نوين نظير قاب خمشی مختلط بتنی- فولادی، سقف‌ها – سازه‌های بتن مسلح ديوار باربر با شيوه قالب تونلی نظير سقف مركب فولادی – بتنی با عرشه فلزی، ديوارهای غيرباربر نظير ديوارهای غيرباربر سبک و ساير مصالح ساختمانی نظير نمای مدولار سراميكی آورده شده‌اند.
  6. كليه استانداردها به پيوست 2 انتقال يافته است. با اميد به اينكه ويرايش جديد مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان، برای كاربران مفيد واقع شده و ما را از راهنمایی‌ها و نقطه نظرات خود بهره‌مند گردانند.

دانلود PDF مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان – مصالح و فرآورده‌های ساختمانی

توجه: در صورت مشکل در دانلود فایل، کلیک راست کرده و روی گزینه  Open in new tab کلیک کنید.

به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 2
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.