رسیدگی به اعتراض داوطلبان آزمون نظام مهندسی در دو گروه تخصصی و اعلام نتیجه نهایی آزمون مرداد ۱۴۰۰

اطلاعیه عودت هزینه غایبین مبتلا به ویروس کرونا در آزمون سال ۱۴۰۰

پیرو برگزاری آزمون‌های ورود به حرفه مردادماه ۱۴۰۰ و با توجه به محدودیت های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا در آزمون مذکور و غیبت برخی از ثبت نام کنندگان مبتلا به کرونا در جلسه آزمون و حسب دستور مقام عالی وزارت وقت مبنی‌بر عودت هزینه ثبت‌نام این دسته از عزیزان، بدینوسیله به اطلاع می‌رساند طبق گزارش‌ دریافتی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (پیش از برگزاری آزمون) تعداد کل داوطلبان مبتلا ۱۱۲۶ نفر بوده که از این تعداد ۶۹۹ نفر غیبت داشته‌اند که مراحل عودت هزینه ثبت‌نام آنها توسط شرکت خدمات آموزش سازمان سنجش آموزش کشور در دست اقدام است که حداکثر تا پایان تیر ماه سالجاری به حساب آنها واریز خواهد شد.

دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان توییت

برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان یا آزمون نظام مهندسی

آزمون ورود به حرفه مهندسان یا آزمون نظام مهندسی پس از صدور مجوز از سوی ستاد مدیریت بیماری کرونای کشور در تاریخ ۱۳ تا ۱۵ مردادماه ۱۴۰۰ بطور همزمان در سراسر کشور برگزار شد. به گفته مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان، وزارت راه و شهرسازی با هدف حفظ حقوق شرکت‌کنندگان، همچون سال‌های گذشته فرایند رسیدگی به اعتراضات را به عنوان بخشی از فرایند برگزاری آزمون در دستورکار خود قرار داده است. بدین‌منظور پس از اعلام نتایج، علاوه بر پاسخگویی اختصاصی و عمومی به داوطلبان در فضای مجازی، امکان ارسال متن اعتراضات به نشانی پست الکترونیک به تفکیک هر رشته نیز فراهم شد تا شرکت‌کنندگان بتوانند در مهلت تعیین شده نسبت به ارسال اعتراض و دلایل آن اقدام کنند. 

آزمون ورود به حرفه مهندسان بزرگترین آزمون حرفه‌ای کشور بعد از کنکور سراسری است.

آزمون ورود به حرفه مهندسان(آزمون نظام مهندسی)، بزرگترین آزمون حرفه‌ای کشور محسوب می‌شود و بعد از کنکور سراسری پرجمعیت‌ترین آزمون عمومی است. مهمترین مرحله‌ در برگزاری این آزمون‌ها مرحله طراحی سوالات تخصصی است، سوالاتی که بتواند متناسب با شرایط روز بوده و با توجه به حجم انبوه دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و موسسات مختلف آموزش عالی این قابلیت را داشته باشد که بهترین و شایسته‌ترین داوطلبان را برای ورود به بازار حرفه‌ای کشور برگزیند. همانطور که می‌دانید شیوه برگزاری آزمون‌ها بصورت کتاب باز است و این ویژگی بر دشواری کار طراحان سوال می‌افزاید چرا که این سوالات ضمن اینکه باید چارچوب‌های مشخصی را به لحاظ بودجه بندی منابع و سایر موارد تخصصی رعایت ‌کنند، باید تا حد امکان تکراری نیز نباشند. به عنوان مثال در آزمون مرداد ماه ۱۴۰۰ تعداد ۶۷ دفترچه مشتمل بر ۱۶۷۰ سوال تخصصی طراحی شده بود که این تعداد در هیچ آزمون دیگری مشابه و سابقه ندارد. لیکن وزارت راه و شهرسازی برای امکان ورود هرچه بیشتر دانش‌آموختگان رشته‌های مهندسی به بازار حرفه‌ای کار و ایجاد اشتغال برای جوانان کشور و همچنین توسعه ساخت و ساز همواره تلاش خود را برای برگزاری منظم سالیانه این آزمون‌ها به تعداد حداقل یک و حداکثر دوبار در سال متناسب با شرایط معطوف داشته است و این امر با توجه به تعداد قابل توجه سوالات و دفترچه‌ها، فشار قابل ملاحظه‌ای را به طراحان سوال وارد می‌کند بطوری که طراحان در بخش برگزاری آزمون علاوه بر سایر امور محوله، بطور مستمر در حال سازماندهی این آزمون‌ها هستند. هر ساله تعداد زیادی از دانش‌آموختگان رشته‌های مهندسی، کاردانی و معماران تجربی متقاضی شرکت در این آزمون‌ها هستند.

آزمون نظام مهندسی آزمون نظام مهندسی رسیدگی به اعتراض داوطلبان آزمون نظام مهندسی در دو گروه تخصصی و اعلام نتیجه نهایی آزمون مرداد ۱۴۰۰ eo5 1

پیرو اعلام نتایج آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان مورخ مردادماه ۱۴۰۰ بدینوسیله به اطلاع می‌رساند، نتایج آزمون رشته معماری(طراحی) استخراج گردیده و از روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۹ بر روی سامانه آزمون‌های ورود به حرفه قابل مشاهده می‌باشد. لذا این عزیزان می‌توانند از همین طریق نسبت به دریافت کارنامه اقدام نمایند. شركت‌كنندگانی كه موفق به کسب حدنصاب قبولی در آزمون‌ها نشده‌اند چنانچه درخواست بازنگری نسبت به نتيجه آزمون داشته باشند می‌توانند درخواست خود را با توجه به فرم پیوست بصورت كتبی با ذكر مشخصات كامل ( شماره داوطلبی، نام و نام خانوادگي، شماره شناسنامه، تاريخ تولد، رشته آزمون، آدرس دقيق و شماره تماس) از طریق ایمیل به آدرس‏ زیر حداكثر تا تاريخ ۱۴۰۰/۱۰/۰۶ ارسال نمايند. به درخواست‌هايي كه بعد از تاريخ مقرر ارسال گردد ترتيب اثر داده نخواهد شد. آدرس ایمیل: tarahi@inbr.ir با ذکر مشخصات: شماره داوطلبی و نمره کسب شده مربوط به آزمون مردادماه ۱۴۰۰

دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان توییت

اعتراض داوطلبان آزمون ورود به حرفه مهندسان پس از اعلام نتایج آن

اساسا اعتراض به آزمون در ماهیت همه آزمون‌ها نهفته است. حتی اگر همه داوطلبان شرکت در آزمون نظام مهندسی جزو قبول‌شدگان باشند باز هم اعتراض به آزمون از سوی سایر گروه‌های ذینفع وجود خواهد داشت. اما این بدان معنا نیست که همه اعتراضات به آزمون نابجا هستند. تجربه نشان داده است هرچند که اکثریت قریب به اتفاق اعتراضات فاقد وجاهت علمی و تخصصی و بعضا ناشی برداشت ناصحیح یا متفاوت از ضوابط و مقررات است اما برخی از آنها نیز بجا و قابل رسیدگی هستند، بنابراین با پیش‌بینی این موضوع در هر دوره از برگزاری آزمون، وزارت راه و شهرسازی فرصت مناسبی را برای دریافت اعتراض شرکت‌کنندگان، بررسی و پاسخگویی به آنها در نظر گرفته است.

عمده اعتراض‌ها در آزمون نظام مهندسی شامل ادعای نادرست بودن سوالات، مبهم بودن سوالات و گزینه‌های نادرست پاسخ‌دهی و یا روش تصحیح پاسخنامه‌هاست. دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان به عنوان برگزارکننده آزمون ورود به حرفه مهندسان وظیفه دارد تا تمامی اعتراض‌ها را مورد بررسی قرار بدهد و نتایج آن را در کارنامه داوطلبان اعمال کند. دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان در این فرآیند نیز بعد از اعلام نتایج اولیه که به اطلاع داوطلبان می‌رسد، جزئیات نتایج آزمون، همراه با کلید سوالات را با شفافیت کامل در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌دهد تا بتوانند گزینه درست را برای هر سوالی بررسی کنند.

بعد از اعلام نتایج و ارایه پاسخنامه و کلید سوالات به داوطلبان فرصت داده‌ شد تا اعتراض خود را در فرصت زمانی مشخص به دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان ارسال کنند. بعد از اینکه این فرصت به اتمام می‌رسد تمام اعتراض‌ها در رشته‌ها و صلاحیت‌های مختلف جمع‌آوری و دسته‌بندی می‌شوند. در ادامه از کمیته‌های تخصصی که متشکل از طراحان سوال است دعوت می‌شود تا اعتراضات داوطلبان را بررسی کنند.

آزمون نظام مهندسی آزمون نظام مهندسی رسیدگی به اعتراض داوطلبان آزمون نظام مهندسی در دو گروه تخصصی و اعلام نتیجه نهایی آزمون مرداد ۱۴۰۰ eo7 1

نتایج اعتراض شرکت‌کنندگان توسط دو گروه از متخصصان بررسی می‌شود.

کلید سوالات آزمون نظام مهندسی با هدف شفافیت در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد تا آنها اطمینان حاصل کنند که روند برگزاری و اعلام نتایج کاملا روشن و شفاف است. این اطمینان را به شرکت‌کنندگان داده می‌شود که وزارت راه و شهرسازی تمامی اعتراض‌ها را بررسی کرده و در این کار از دو گروه از کارشناسان متشکل از طراحان سوال و همچنین کارشناسان خارج از تیم طراحی سوال بهره‌مند می‌شود. بنابراین وزارت راه و شهرسازی تلاش دارد تا تمامی حقوق شرکت‌کنندگان در آزمون صیانت شود.

بعد از مهلت مقرر شده که زمانی یک ماهه است، وزارت راه و شهرسازی نتایج بررسی‌ها را در کارنامه داوطلبان اعمال و در نهایت نتایج را به داوطلبان اعلام می‌کند.

پذیرش مشروط نمرات ۴۸ و ۴۹ نتایج آزمون ورود به حرفه مهندسان با موافقت وزیر راه و شهرسازی

در آزمون نظام مهندسی مرداد ماه ۱۴۰۰ مشابه آزمون‌های ۱۳۹۹ با توجه به برگزاری آزمون در شرایط کرونا و با هدف کمک به داوطلبان پس از کسب موافقت وزیر راه و شهرسازی مقرر شد با حفظ حد نصاب نمرات که ۵۰ است استثناً نمرات ۴۸ و ۴۹ نیز مشروط به گذراندن دوره آموزشی و موفقیت در آزمون‌های پایان دوره به عنوان نمره قبولی اعمال شود. بنابراین در این دوره نیز مشابه دوره قبل استثناً افرادی که نمرات ۴۸ و ۴۹ اخذ کرده‌اند می‌توانند بعد از گذراندن دوره آموزشی به عنوان قبول در آزمون تلقی شده و برای گرفتن پروانه اشتغال به کار اقدام کنند.

ایجاد چهار صلاحیت جدید در رشته‌های مهندسی

در این دوره از آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان برای نخستین‌بار، دو صلاحیت «طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان» و «ارزیابی طرح و اجرای بهسازی» در رشته عمران و دو صلاحیت «اجرای تاسیسات برقی» و «اجرای تاسیسات مکانیکی» برای رشته‌های برق و مکانیک به آزمون‌ها افزوده شد که حد نصاب نمره قبولی برای آنها ۶۰ بود. همچنین برای نخستین‌بار وزارت راه و شهرسازی آزمون‌های مربوط به احراز صلاحیت کارشناسی ماده ۲۷ قانون نظام مهندسی را نیز همزمان با این آزمون‌ها برگزار کرد.

نهادها و ارگان‌هایی که در روند برگزاری آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان مشارکت دارند.

عملیات اجرایی آزمون نظام مهندسی را شامل اقداماتی همچون تامین مکان برای برگزاری آزمون، تکثیر دفترچه سوالات و سایر امور اجرایی را تعاونی کارکنان سازمان سنجش کشور برعهده دارد. حفاظت از آزمون بر عهده مرکز حراست وزارت راه و شهرسازی و برنامه‌ریزی و مدیریت طراحی سوالات بر عهده دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان است. تیم طراحی سوال متشکل از تعداد پرشماری از متخصصان و اساتید دانشگاهی مسلط به مقررات ملی ساختمان هستند که برخی از آنها نیز در کمیته‌های تخصصی تدوین مقررات ملی نیز حضور دارند. ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها و حراست ادارات کل نیز در امر برگزاری و حفاظت از آزمون نظام مهندسی مشارکت و همکاری دارند. معمولاً مدیریت برگزاری آزمون در هر استان برعهده اداره کل راه و شهرسازی همان استان است. تیم حفاظت برگزاری آزمون بر روند برگزاری آزمون از منظر تخلف نظارت کامل داشته و بر روند اجرا نظارت مستقیم دارند. تاکید می‌شود که در برگزاری آزمون‌ها از ورود و استفاده تلفن همراه و سایر وسایل ارتباطی جلوگیری می‌شود و در صورت بروز هرگونه تخلف با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

عموماً دانشگاه‌ها مراکز اصلی برگزاری آزمون‌ها هستند و همکاری‌های آنها همکاری‌های صمیمانه و موثری است.

میزان مشارکت در این دوره از آزمون‌ نظام مهندسی

در آزمون ورود به حرفه مهندسان مورخ مرداد ماه ۱۴۰۰ حدوداً ۱۷۰ هزار نفر شرکت کردند.

نتیجه نهایی آزمون مرداد ۱۴۰۰

نتیجه نهایی آزمون‌های تستی روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۰/۹/۲۴ در سایت inbr.ir منتشر شد. داوطلبان می‌توانند با مراجعه به این سامانه کارنامه نهایی خود را دریافت کنند. 

آزمون نظام مهندسی رسیدگی به اعتراض داوطلبان آزمون نظام مهندسی در دو گروه تخصصی و اعلام نتیجه نهایی آزمون مرداد ۱۴۰۰ moh700 1 550x701w 300x300
32,480,000 تومان

میلی اهم متر مدل MOH700 مولتی متریکس

موجود نیست
فروشنده : یکتا آموت عمران
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 1
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 1
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 1
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 1
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.