اجرای مبحث 22 به صورت پایلوت در شهر تهران

آغاز اجرای مبحث 22 به صورت پایلوت در شهر تهران

یکی از مباحث مهم مقررات ملی ساختمان مبحث 22 با عنوان مراقبت و نگهداری از ساختمان می‌باشد که در راستای حفظ و نگهداری ساختمان در طول زمان بهره برداری تهیه و تدوین شده است. براساس مبحث بیست و دوم مقررت ملی ساختمان مهندسین رشته‌­های اصلی موظف هستند بصورت متناوب و در دوره‌های زمانی مشخص شده در مبحث مذکور ، کلیه ساختمان­‌ها  را از جنبه‌های  معماری و سازه، نور، تهویه، شرایط سکونت، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات بهداشتی، تاسیسات برقی، تاسیسات گازرسانی، حفاظت در مقابل حریق، آسانسور و پلکان‌های برقی بازرسی نموده و گزارشات لازم را به ذینفعان از جمله بهره برداران و سازمان‌های مرتبط ارائه نمایند. متاسفانه به دلایل مختلفی از جمله عدم وجود زیرساخت‌های فنی و فرهنگی و همچنین چالش‌هایی مانند چگونگی قیمت گزاری خدمات مهندسی در این حوزه، اجرای آن مغفول مانده بود. اما خوشبختانه پس از سال‌ها، در این راستا و با همت جمع کثیری از متخصصین، چک لیست اولیه‌ای در این رابطه تهیه و ابلاغیه زیر به عنوان طرحی آزمایشی، در مورخ 26 خرداد ماه سال 1400 از طرف جناب آقای مهندس احمد خرم رئیس سازمان مهندسی ساختمان (شورای مرکزی) به جناب آقای مهندس میرجعفری رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران اعلام گردید:

همانگونه که مستحضر می­‌باشید پس از پیگیری­‌ها و برنامه ریزی­‌های بعمل آمده در ستاد اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان، اکنون اجرای مبحث 22 به صورت پایلوت در شهر تهران از 1 تیر ماه سال جاری در ساختمان‌های اولویت ۱ داوطلب در دستور کار این ستاد قرار گرفته است. لذا در این راستا لطفا نسبت به معرفی ۲۰ ساختمان نوع ۱ (ساختمان‌­­های اداری، تجاری و مسکونی که محل تجمع بیش از ۳۰۰ نفر در زیر یک سقف باشد که خرابی آن­‌ها موجب تلفات زیادی می­­‌شود) به تدریج در تیرماه اقدام فرمایید.

لازم به ذکر می‌­­باشد تمامی مراحل اجرا زیر نظر ستاد اجرای مبحث 22 و طبق فرآیندها و ضوابط فنی تهیه شده در این ستاد و سامانه‌ای که ستاد معرفی خواهد نمود، صورت خواهد گرفت؛ ضمنا جهت هماهنگی­‌های لازم نماینده تام الاختیار و آشنا به مبحث 22 مقررات ملی ساختمان را تا ۲۴ ساعت آتی به این سازمان معرفی فرمایند. بر اساس این این ابلاغیه، اجرای پایلوت مبحث 22 در هر استان منوط به اجرای موفقیت آمیز آن در شهر تهران بصورت پایلوت و دریافت ابلاغ بعدی می‌باشد.

همکار گرامی لطفا نظرات و پیشنهادات خودتان در رابطه با نحوه قیمت گذاری و میزان سهم هر رشته را با ما در میان بگذارید.

مشاهده مباحث مقررات ملی ساختمان

مشاهده منابع نظام مهندسی

به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 5
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 6
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 8
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
2 نظرات
نمایش همه مفید ترین بالاترین امتیاز پایین ترین امتیاز بررسی خود را اضافه کنید
  1. پاسخ دهید
    افشین ح.علیزاده 22/06/2021 از 2:27 ب.ظ

    با سلام
    احتراما مواردی که در مورد تاسیسات برقی میشه ذکر کرد که مالک یا بهره بردار بعد از پایانکار رعایت نمیکند عبارتند از خاموش کردن سیستم اعلان حریق..حذف کلیدهای محافظ جان..تعویض تجهیزات Ipدار با تجهیزات معمولی.. اجرای برخی سیستمهای برقی بعد از پایانکار

    • سلام مهندس جان. شما باید تمامی اقدامات نظارتی خودتان را گزارش و در صورتجلسه نهایی از مالک یا مالکین امضا و اثر انگشت دریافت نمایید تا خدای ناکرده در آینده با مشکلات حقوقی روبرو نشوید. موفق و پیروز باشید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.