نکات مهم آزمون نظام مهندسی

چند نکته مهم درباره آزمون نظام مهندسی که باید مد نظر داشته باشیم:

  1.  آزمون نظام مهندسی عمدتا دوبار در سال (یک آزمون در نیمه اول و آزمون دوم در نیمه دوم سال) برگزار می شود.
  2.  ثبت نام آزمون های نظام مهندسی در هر یک از صلاحیت های محاسبات، نظارت و اجرا برای رشته عمران و صلاحیت های طراحی، نظارت و اجرا برای رشته معماری و صلاحیت های طراحی، نظارت و اجرا برای رشته های تاسیسات برقی و تاسیسات مکانیکی بصورت مجزا می باشد. آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی و تاسیسات مکانیکی (نظارت و اجرا) در صبح روز اول و سوم برگزار می شود. در رشته های عمران و معماری آزمون (نظارت و اجرا) در دو روز اول نوبت صبح، آزمون عمران محاسبات صبح روز سوم و معماری طراحی در دو نوبت صبح و عصر روز سوم برگزار می شود.
  3. آزمون نظام مهندسی بصورت کتاب و جزوه باز  برگزار می گردد. استفاده از ماشین حساب مهندسی مجاز است، اما همراه داشتن لپ تاپ، تبلت، ساعت هوشمند و گوشی تلفن همراه ممنوع است.
  4.  آزمون نظام مهندسی در همه صلاحیت ها به جر معماری طراحی، در قالب ۶۰ سوال تستی و چهار گزینه ای برگزار می شود. آزمون رشته معماری طراحی به صورت ترسیمی می باشد.
  5.   زمان پاسخ گویی به سوالات برای آزمون طراحی، نظارت و اجرا ۱۵۰ دقیقه و برای آزمون محاسبات (در عمران) ۲۱۰ دقیقه است.
  6. قبولی در آزمون نظام مهندسی در تمامی رشته ها و بخش های آن بصورت کسب حدنصاب (کسب ۵۰ درصد نمره) می باشد. یعنی پاسخ درست به ۳۰ سوال از کل ۶۰ سوال طرح شده . اما حد نصاب قبولی در رشته عمران صلاحیت های «طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان» و «ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی» ۶۰ درصد می باشد .
  7. بعد از قبولی در آزمون نظام مهندسی 3 سال جهت اخذ پروانه اشتغال به کار مهلت دارید تا بعضی از نواقص ( از جمله اخذ کارت پایان خدمت، کسب سابقه کار بیمه ای جهت دریافت پروانه اجرا و ) را برطرف کنید و پس از این 3 سال در صورت نداشتن مدارک قبولی شما، کان لک یکن تلقی می گردد و مثل بازی مار و پله به خانه اول برمی گردید.
  8.  آزمون های ورود به حرفه مهندسان در کلیه رشته ها فقط در پایه سه برگزار می گردد و ارتقاء پایه طبق آئین نامه اجرایی قانون و دستورالعمل های ابلاغی صورت می گیرد.
  9.  برای شرکت در آزمون نظام مهندسی سنوات لازم به این صورت می باشد:  سه سال کامل برای کارشناسی، دو سال برای کارشناسی ارشد و  یک سال برای دکتری.

 

مواد آزمون ورود به حرفه‌ مهندسان رشته ترافیک

مواد آزمون ورود به حرفه‌ مهندسان رشته تاسیسات برقی

مواد آزمون ورود به حرفه‌ مهندسان رشته معماری

مواد آزمون ورود به حرفه‌ مهندسان رشته نقشه برداری

مواد آزمون ورود به حرفه‌ مهندسان رشته شهرسازی

مواد آزمون ورود به حرفه‌ مهندسان رشته تاسیسات مکانیکی

مواد آزمون ورود به حرفه‌ مهندسان رشته عمران

نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.