آزمون نظام مهندسی چیست؟

آزمون نظام مهندسی چیست؟

یکی از مهمترین وظایف این سازمان نظارت بر طراحی و اجرای صحیح و اصولی ساخت و سازها در حوزه ساختمان بر اساس مبحث های مقررات ملی ساختمان می‌باشد، لذا ضروریست همه مراحل ساخت توسط کارشناسان این سازمان تایید شود.

کارشناسان سازمان نظام مهندسی از طریق آزمون نظام مهندسی انتخاب شده و پس از دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسان، می‌توانند با این سازمان همکاری داشته باشند.

مسئول  آزمون نظام مهندسی، سازمان نظام مهندسی کل کشور با همکاری دفتر مقررات ملی ساختمان است که این دفتر زیر نظر وزارتخانه راه و شهرسازی می‌باشد، در سال های اخیر برگزاری آزمون نظام مهندسی به عهده سازمان سنجش کشور بوده است

پروانه اشتغال بکار مهندسی در ۴ سطح و با عنوان‌های «پایه۳»، «پایه۲»، «پایه۱» و «ارشد» صادر می‌شود. برای دریافت اولین سطح یعنی پایه ۳ متقاضیان باید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایند و برای ارتقا به پایه‌های بالاتر سنوات، سوابق کاری و شرکت در دوره‌های مربوطه ضروری است.

موارد مهمی درباره آزمون نظام مهندسی که باید مد نظر داشته باشیم

آزمون نظام مهندسی در رشته‌های هفتگانه مهندسی و بشرح صلاحیت‌های زیر برگزار می‌شود:

۱آزمون‌ های نظام مهندسی در رشته مهندسی عمران سه صلاحیت به شرح زیر دارد

 • آزمون نظام مهندسی عمران نظارت
 • آزمون نظام مهندسی عمران اجرا
 • آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات

۲آزمون های نظام مهندسی در رشته معماری سه صلاحیت به شرح زیر دارد

 • آزمون نظام مهندسی معماری نظارت
 • آزمون نظام مهندسی معماری اجرا
 • آزمون نظام مهندسی معماری طراحی

۳آزمون نظام مهندسی در رشته تاسیسات برقی دو صلاحیت به شرح زیر دارد

 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی نظارت
 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی طراحی

۴آزمون نظام مهندسی در رشته تاسیسات مکانیکی دو صلاحیت به شرح زیر دارد

 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی نظارت
 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی طراحی

۵آزمون نظام مهندسی نقشه‌برداری

۶آزمون نظام مهندسی شهرسازی

۷آزمون نظام مهندسی ترافیک

آزمون نظام مهندسی جزوه باز و به اصطلاح «open book» است لذا همه منابع را می‌توانید به همراه خود سر جلسه آزمون برده و از آن‌ها استفاده نمایید.

آزمون نظام مهندسی در همه رشته‌ها و صلاحیت‌ها بغیر از صلاحیت معماری طراحی بصورت تست‌ های چهارگزینه‌ای بوده و معمولا در هر آزمون ۶۰ سوال طرح می‌شود .حد نصاب قبولی در این آزمون کسب نمره ۵۰ درصد است.

باید توجه داشته باشید در آزمون نظام مهندسی بعلت عدم محدودیت ظرفیت، رقابتی بین داوطلبان وجود ندارد و داوطلبان می‌بایست حد نصاب قبولی (۵۰ درصد) را در این آزمون کسب نمایند، همچنین این آزمون نمره منفی هم دارد و در واقع هر ۳ سوال غلط یک سوال صحیح را حذف می کند.

توجه داشته باشید جهت ثبت نام در آزمون نظام مهندسی عضویت در سازمان نظام مهندسی اختیاری است اما در صورت قبولی در این آزمون برای اخذ پروانه اشتغال بکار مهندسی (گرفتن مدرک پایه ۳) عضویت در این سازمان الزامی می‌باشد.

ثبت نام آزمون نظام مهندسی به روش اینترنتی و از طریق سایت دفتر مقررات ملی ساختمان صورت می گیرد، یکی از شرایط ثبت نام داشتن حداقل سنوات لازم می باشد.

بر اساس ماده ۵ آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی حداقل سابقه کار حرفه‌ای جهت شرکت در آزمون ورود به حرفه مهندسان از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی در هر مقطع به شرح جدول زیر می‌باشد:

مقطع تحصیلی

حداقل سابقه کار حرفه‌ای

کارشناسی

۳ سال

ارشد

۲ سال

دکتری

۱ سال

در نظر داشته باشید اعتبار قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی حداکثر بمدت ۴ سال از تاریخ آزمون میباشد، لذا در صورت قبولی میتوانید ظرف این مدت شرایط لازم جهت دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی را فراهم نمایید.

از مزایای قبولی در آزمون نظام مهندسی و گرفتن پروانه اشتغال بکار(پایه ۳) ثبت رتبه بندی شرکت مهندسی و مجوز کار در رشته مربوطه هست، از دیگر مزایای قبولی در این آزمون بعنوان کارشناس نظام مهندسی فعالیت در پروژه ها می‌باشد و حداقل مزیت آن اجاره حق امضاء به شرکتهای معتبر می‌باشد. در ضمن توجه داشته باشید برای رفتن به پایه های بالاتر وگرفتن پروژه‌های بزرگتر حتما نیاز به گرفتن پروانه پایه ۳ هستیم.

نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.