دانلود مبحث بیست و یکم مقررات ملی ساختمان

مبحث بیست و یکم مقررات ملی ساختمان – پدافند غیر عامل

در اجرای فرمايشات و منويات مقام معظم رهبری در تأكيد بر لزوم اهتمام دولت به مسأله پدافند غيرعامل و ارائه تدابير كارساز در اين باب و عملی نمودن آن‌ها، همچنين تأكيد معظم له بر داشتن طرح پدافند غيرعامل برای كليه پروژه‌ها و تأسيسات كشور و نيز در اجرای ماده 33 قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان، وزارت راه و شهرسازی برای اولين بار اقدام به تشكيل كميته تخصصی مبحث بيست و يكم مقررات ملی ساختمان به منظور تدوين مبحث 21 مقررات ملی ساختمان با عنوان «پدافند غيرعامل» نمود.

مبحث بيست و یکم مقررات ملی ساختمان شامل اصول و قواعدی است كه در صورت به كارگيری آن‌ها می‌توان به اهداف پدافند غيرعامل از قبيل افزايش بازدارندگی، كاهش آسيب‌پذيری، ارتقاء پايداری ملی، تداوم فعاليت‌های ضروری و تسهيل مديريت بحران نايل گرديد. در مبحث بیست و یکم مقررات ملی ساختمان كه همانند ساير مباحث مقررات ملی ساختمان در سراسر كشور لازم‌الاجرا می‌باشد ضمن ارائه تعريف و مفهوم پدافند غيرعامل به ارائه دامنه كاربرد مبحث و همچنين به كاركرد پدافند غيرعامل در معماری، سازه و تاسيسات برقی و مكانيكی نيز پرداخته شده است. در اين مقررات، ساختمان‌ها بر مبنای نوع كاربری آن، تعداد ساكنين يا شاغلان درون ساختمان، ارزش ساختمان و … به پنج گروه اهميتی با درجه اهميت ويژه (1)، بسيار زياد (2)، زياد (3)، متوسط (4) و كم ( 5) طبقه‌بندی شده‌اند كه مقررات ارائه شده در اولين ويرايش مبحث بیست و یکم مقررات ملی ساختمان در حال حاضر صرفاً در خصوص ساختمان‌های گروه اهميتی 2 ،3 و 4 ارائه گرديده است.

در فصول مربوط به الزامات پدافند غيرعامل در طراحی سازه به مشخصه‌های مكانیکی و دينامیکی مصالح مقاوم در برابر انفجار و سيستم‌های سازه‌ای مقاوم در برابر انفجار پرداخته شده است. در تعيين بارهای انفجاری به منظور طراحی سازه‌های مقاوم در برابر انفجار ضوابط مندرج در مبحث ششم مقررات ملی ساختمان (بارهای وارد بر ساختمان) ملاک عمل می‌باشد. همچنين در خصوص ضوابط اختصاصی طراحی سازه‌های بتن آرمه و فولادی به مباحث نهم و دهم مقررات ملی ساختمان ارجاع گرديده است.

دانلود PDF مبحث بیست و یکم مقررات ملی ساختمان – پدافند غیر عامل

توجه: در صورت مشکل در دانلود فایل، کلیک راست کرده و روی گزینه  Open in new tab کلیک کنید.

به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 9
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 2
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
کتاب پدافند غیرعامل هسته‌ای (معماری پناهگاه) مبحث بیست و یکم مقررات ملی ساختمان دانلود مبحث بیست و یکم مقررات ملی ساختمان 2356 1ykcj4246rmpx0gqzoy9spqmngl1rs5nisyk4sg8jmg4
150,000 تومان 142,500 تومان

کتاب پدافند غیرعامل هسته‌ای (معماری پناهگاه)

موجود نیست
فروشنده : آزمون تاپ
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.