رله‌های حفاظتی ترانسفورماتور

انواع رله‌های حفاظتی

رله فشارشکن:

این رله درترانس‌های قدرت مورد استفاده قرار می‌گیرد و بر روی ترانس نصب می‌شود و برای هر10000 گالن یک رله فشارشکن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رله زمانی در داخل ترانس عمل می‌کند که فشار روغن ازحد مجاز بیشترشود البته ظرفیت و قدرت ترانس هم بستگی دارد. در گذشته عملکرد این رله‌ها به گونه‌ای بوده است که یک صفحه دیافراگمی شکل را بین تانک اصلی و رله فشاری قرار می‌دادند و یک تیغه چاقویی شکل بر روی این دیافراگم قرار داشت که در اثر فشار زیاد و بالا آمدن صفحه دیافراگم و برخورد با تیغه چاقویی باعث پاره شدن صفحه دیافراگمی می شود و بخاطر همین فشار روغن با خارج شدن روغن ازمحل رله فشاری متعادل می‌گشت. عیب بزگ این رله‌ها این بود که اگرفشارمتعادل می‌گشت. اما بخاطرداشتن یک منفذه خروج بر روی ترانس در اثر پاره شدن صفحه دیافراگمی تمامی روغن درکنسواتور و بوشینگ‌ها تا رسیدن به سطح رله کنسرواتور و بوشینگ‌ها تا رسیدن به سطح رله فشاری می بایسی تخلیه شود.

رله جانسون (johson relay):

درترانس‌های قدرت دستگاهی وجود دارد که با کمک سیم پیچ فشارقوی ولتاژ فشار ضعیف ترانسفورماتور را تنظیم می‌نمایید. این کار باعث می‌شود که ولتاژ خروجی تقریبا ثابت باقی بماند و همچنین تغییرات ولتاژ طرف فشارقوی تاثیر مهمی بر روی ولتاژ مصرف کننده نگذارد. دستگاهی که وظیفه این کار را دارد تپ چنجر می‌باشد. این دستگاه در محظفه جداگانه‌ای در داخل ترانسفورماتور قرارداشته باشد و به وسیله مایع مخصوص مانند روغن عایق کاری گردد. دراثر هر گونه اتصال و یا عیبی برروی این دستگاه مایع داخلی آن منبسط می‌شود و باعث خسارتی می‌گردد برای  جلوگیری ازاین امر و حفاظت تپ چنجر از رله ای به نام جانسون استفاده می‌شود این رله ازطریق مجرایی بر بدنه تب چنجر نصب شده و به محض بروز هر گونه عیب یا اتصالی در محفظه داخلی دستگاه تحریک شده و باعث قطع سریع تب چنجر می‌شود

رله درجه حرارت روغن (Oil Temperature Relay) :

هر دستگاهی که با مایع مخصوصی مانند روغن خنک کاری شود مجهز به رله بوده که نشان دهنده  درجه حرارت روغن مزبور می‌باشد. این رله‌ها بیش  به صورت رله‌های پیچشی حرارتی بوده و بر روی ترانس‌های  قدرت نصب می‌گردد. در بعضی از مدل‌های این رله از کلیدهای الکتریکی کوچکی مانند کلیدهای جیوه‌ای استفاده شده است . کلیدهای نام برده شده در درجه حرارت مشخصی باعث تحریک مدار هشدار و در مواردی باعث قطع مدار ورودی و یا مدار برق مصرف کننده می‌شود. ممکن است همراه با عقربه نشان دهنده رله یک عقربه قرمز رنگی بکار رفته باشد . این عقربه از خود حرکتی نداشته و توسط عقربه اصلی رله حرکت نموده و مقدار ماکزیمم درجه حرارت مایع را نشان می‌دهد.

رله درجه حرارت سیم پیچ‌ها ( Winding Temperature  Relay):

این رله برای مشخص نمودن درجه حرارت سیم پیچ‌های ترانس بکار می‌رود. معمولا ازدو قسمت تشکیل شده است که یک قسمت درست شبیه رله انعکاسی بوده و قسمت دوم شامل یک عدد ترانسفورماتور جریان و یک عدد عضو حرارتی می‌باشد. ترانسفورماتورجریان نام برده شده بر روی یکی از فازهای خروجی ترانسفورماتور قدرت (معمولا فاز وسط) نصب شده و متناسب با مقدار شدت جریان خروجی از ترانسفورماتور قدرت و متناسب با نسبت تبدیل آن،جریانی را به قسمت عضو حرارتی رله ارسال می‌کند. بنابراین رله مزبور  علاوه بر اینکه تحت تاثیر قسمت انعکاسی قرار می‌گیرد، عضو حرارتی آن نیز گرم شده و همزمان انجام م‌یگیرد. این دو قسمت باعث چرخش محوری در رله می شود. چرخش محور مزبور در رله باعث عملکرد کلیدهای جیوه‌ای که بر روی ان قرار گرفته شده انجام می‌گیرد و می‌توان از این کلیدها برای مدارهای مختلف و درنهایت قطع برق ورودی ترانسفورماتور قدرت استفاده نمود. این رله دارای سه کلید جیوه‌ای بوده و این کلید ها با زاویه‌های متفاوتی  بر روی محور گردان رله نصب شده‌اند. این امر باعث می‌شود در اثر چرخش محور رله کلیدها به ترتیب با فاصله زمانی خاصی متناسب با میزان درجه حرارت سیم پیچ‌ها عمل نماید. کلید جیوه‌ای اول برای تحریک مدار پنکه‌های خنک کننده ترانسفورماتور قدرت و کلید جیوه‌ای دوم برای تحریک مدار هشداردهنده و در صورت زیاد شدن درجه حرارت سیم پیچ‌ها کلید سوم باعث قطع مدار می‌گردد.

به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 3
افزودن برای مقایسه
کتاب اصول رله گذاری حفاظتی رله‌های حفاظتی رله‌های حفاظتی ترانسفورماتور 919 300x300

کتاب اصول رله گذاری حفاظتی

موجود نیست
فروشنده : آزمون تاپ
65,000 تومان
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
رله‌های حفاظتی رله‌های حفاظتی ترانسفورماتور Capture 300x300

دستگاه تست اتوماتیک رله و حفاظت مدل ARTES 560 محصول KoCoS آلمان

موجود نیست
فروشنده : یکتا آموت عمران
1,040,000,000 تومان
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 2
افزودن برای مقایسه
آموزش جامع نرم افزار رله ومپ (VAMPSET) رله‌های حفاظتی رله‌های حفاظتی ترانسفورماتور 155 300x300

آموزش جامع نرم افزار رله ومپ (VAMPSET)

فروشنده : آزمون تاپ
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 1
افزودن برای مقایسه
- 10%
آموزش جامع نرم افزار رله زیمنس (دیگزی-DIGSI4) رله‌های حفاظتی رله‌های حفاظتی ترانسفورماتور 152 300x300

آموزش جامع نرم افزار رله زیمنس (دیگزی-DIGSI4)

فروشنده : آزمون تاپ
1,341,000 تومان
نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.