مدار هشدار دنده عقب خودرو ملودیک با استفاده از MU66

ساختنی امروز با مدار هشدار دنده عقب خودرو با شماست . همان طور که حتما می‌دانید ، هشدار دنده عقب خودرو دستگاهی است که در زمان حرکت دنده عقب خودرو ، بوقی را برای هشدار به محیط اطراف به صدا در می‌آورد تا به بقیه رانندگان و هشدار دهند. اگر صاحب خودرو هستید این مدار الکترونیکی حتما به کار شما نیز میاید. این مدار مخصوصا در زمان دنده عقب‌های در پیچ خیابان‌ها که دید بقیه رانندگان بسیار کم است ، می‌تواند از بسیاری از خسارت‌ها جلوگیری کند.در این مواقع ، خودرو‌هایی که دیدی نسبت به خودرو در حال حرکت به عقب ندارند ، با شنیدن صدای هشدار سرعت خود را کم خواهند کرد، پس با ساختنی همراه باشید.

این مدار الکترونیکی که ساختار ساده ای نیز دارد ، با استفاده از تراشه IC UM66 – که یک تولید کننده نت موسیقی است- ، یک ترانزیستور و چند قطعه پایه درست شده است.

نقشه شماتیک مدار هشدار دنده عقب خودرو

هشدار دنده عقب خودرو مدار هشدار دنده عقب خودرو ملودیک با استفاده از MU66 azmoontop

توضیحات مدار هشدار دنده عقب خودرو

هرگاه که راننده خودرو را در حالت دنده عقب قرار دهد ، سوییچ‌های روشن کننده چراغ‌های دنده عقب ، مدار هشدار دنده عقب را نیز به منبع تغذیه خودرو (باتری خودرو) متصل خواهند کرد. در این زمان ترانزیستور T4 به واسطه دیود روشن شده و شروع به هدایت جریان الکتریکی می‌کند.

نقش دیود در اینجا محافظت باتری و مدار در زمانی است که اتصال به شکل برعکس بسته شده باشد. یک دیود زنر به شماره ZD1 به عنوان تنظیم کننده جریان در مدار در نظر گرفته شده است . ترانزیستور T4 از نوع دو قطبی NPN با توان متوسط است (ولتاژ اضافی ممکن است ترانزیستور‌های SL100 را خراب کند).

این ساز و کار ترانزیستور‌های T2 و T3 را در حالت هدایت قرار می‌دهد ، این دو ترانزیستور به گونه ای به هم ارتباط متصل هستند که یک نوسان ساز آستابل را تشکیل می‌دهند. این نوسان ساز صدای بیپ تولید می‌کند و این سیگنال صدا به وسیله ترانزیستور T1 تقویت می‌شود و برای تولید صدای موسیقیایی به ملودی ژنراتور IC MU66 تحویل داده می‌شود

برای مشاهده کتاب پروژه های الکترونیکی کاربردی، اینجا کلیک کنید.

نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.