دانلود نشریه شماره 743

نشریه شماره 743 – دستورالعمل ارزیابی و بهسازی لرزه‌ای اجزای غیر سازه‌ای ساختمان

نشریه شماره 743 با استفاده از آخرين تحقيقات انجام شده در زمينه‌ی پدیده زلزله در داخل و خارج از كشور تهيه و تدوين گرديده است. بدين لحاظ، ضمن مشخص نمودن انواع مختلف تجهيزات موجود در ساختمان‌های شهری، نسبت به بررسی رفتار آن‌ها در برابر زلزله و آسيب‌های وارده به آن‌ها ناشی از اين پديده طبيعی، راهكارهای كاربردی به همراه جزييات اجرایی برای مقاوم‌سازی و مهار لرزه‌ای مناسب هر كدام از انواع اجزای غيرسازه‌ای ارائه شده است.

ايران با قرارگيری در مسير كمربند زلزله آلپ- هيماليا به عنوان يكی از مناطق زلزله‌خيز جهان شناخته شده است. تطبيق نقشه پهنه‌بندی خطر نسبی زلزله كشور با وضعيت پراكندگی جمعيت در مناطق مختلف آن، نشان می‌دهد كه اكثر واحدهای مسكونی و تأسيسات زيربنايی در پهنه‌هایی با خطر نسبی زلزله زياد و يا خيلی زياد قرار دارند.

متاسفانه زلزله‌های رخ داده در شهرها و روستاهای كشور در چند دهه اخير نشان‌دهنده وضعيت آسيب‌پذيری نگران‌كننده اجزای غيرسازه‌ای بوده كه موجب ايجاد بخش عمده‌ای از خسارات جانی و مالی ناشی از وقوع زلزله شده است. در طراحی لرزه‌ای و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در سال‌های اخير عملاً توجه لازم به اعضای غيرسازه‌ای موجود در آن‌ها نشده است. اين امر موقعيت بسيار نامطلوبی را به لحاظ ساخت ساختمان‌های غير فنی و ناامن در شهرها و خصوصا روستاهای كشور به وجود آورده كه سبب ايجاد بخش عمده‌ای از تلفات ناشی از وقوع زلزله در كشور شده است. بدين لحاظ ارائه راهكارهایی برای حل اين معضل و فراهم نمودن امكان سرويس‌دهی ساختمان‌ها پس از زلزله و جلوگيری از آسيب‌رسانی جانی به ساكنين آن‌ها بسته به نوع كاربری ساختمان از اهميت بسيار بالایی برخوردار می‌باشد.

توجه: در صورت مشکل در دانلود فایل، کلیک راست کرده و روی گزینه  Open in new tab کلیک کنید.

به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 1
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 5
افزودن برای مقایسه
نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.