آموزش سیستم های مداربسته

کاربرد دوربین مداربسته در در دنیای مدرن امروزی و با پیشرفت تکنولوژی فراتر از سیستم‌های حفاظتی و امنیتی است و این امر باعث ورود این تکنولوژی به تمامی عرصه‌ها شده و تمامی شرکت‌ها ، صنایع ، ایستگاه‌های فضایی ، ارگان‌های دولتی ، پایانه‌های مسافربری و…. از این شرایط استفاده می‌کنند تا بتوانند امنیت را گسترش دهند و از خطرات احتمالی پیشگیری کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با کاربرد دوربین مداربسته آشنا کنیم. در ادامه اشاره ایی به انواع دوربین مداربسته و نکات فنی برای نصب دوربین نیز شده است، پس تا انتها با ما همراه باشید. 

کاربرد دوربین مداربسته:

کاربرد دوربین مداربسته در ادارات و ارگان‌های دولتی:

سیستم‌های حفاظتی قابل نصب در ادارات و ارگان‌های دولتی برای حفظ و حراست پیرامونی و فیزیکی ، کنترل ورود و خروج و سایر موارد امنیتی به کار می‌روند . بدینوسیله با ایجاد محیطی امن از اموال دولتی و ارباب رجوع محافظت می‌شود.

کاربرد دوربین مداربسته در اماکن صنعتی: 

در محیط‌های صنعتی ، مانند کارخانه‌ها و امکان دسترسی به خطوط تولید و انبارها دوربین های اسکن خط تولید را در اختیار مدیران قرار می‌دهد.یکی دیگر از کاربرد دوربین مداربسته در صنعت استفاده از دوربین‌ها‌ در صنایع شیمیایی و راکتور های هسته ایی میباشد که نمیتوان به صورت مستقیم در این صنایع نظارت کرد. در بعضی از صنایع که درجه حرارت همواره باید چک شود نیز میتوان از دوربین های حساس به درجه حرارت استفاده کرد تا در هر مرحله از فرایند درجه حرارت را اندازه گیری کند.

کاربرد دوربین مداربسته کاربرد دوربین مداربسته آموزش سیستم های مداربسته cctv in industry 1

کاربرد دوربین مداربسته در امور بانکی:

به منظور حفاظت از باجه‌های خودپرداز (ATM) و دیگر نقاط حساس بانک‌ها از خطر‌دزدی ، موسسات مالی شروع به نصب سیستم حفاظتی در این نقاط نموده‌اند و برای هر حرکتی تصویر جداگانه‌ای قابل ذخیره در یک پایگاه داده مرکزی است.

کاربرد دوربین مداربسته در فروشگاه‌ها:

صندوق فروشگاه همواره در معرض خطر دزدی قرار دارد.سیستم‌های حفاظتی به‌طوری‌که با انتقال تصاویر زنده روی شبکه و ذخیره آن‌ها روی سرور صاحبان فروشگاه و مدیران می‌توانند روند کار را از راه دور کنترل کنند. از طرفی به دلیل مناطق وسیع و گسترده‌ایی که فروشگاه‌ها دارند دوربین‌های معمولی نمی‌توانند تمامی مناطق را پوشش دهند و باید از دوربین‌هایی با قابلیت چرخش 360 درجه و بزرگنمایی با کیفیت بالا استفاده شود تا امکان شناسایی بهتر چهره نیز در صورت نیاز امکان‌پذیر باشد.

کاربرد دوربین مداربسته کاربرد دوربین مداربسته آموزش سیستم های مداربسته cctv in store

کاربرد دوربین مداربسته در پایانه‌های مسافربری: 

می‌توان سیستم حفاظتی موجود را در جهت ایجاد امنیت بیشتر برای  مسافران راه‌آهن ، فرودگاه و مترو مورد استفاده قرار داد.بدین‌وسیله مراکز نظارتی نیز به تصاویر این نقاط دسترسی خواهند‌داشت.این متن برگرفته از سایت مهندسی برق قدرت و شبکه های انتقال و توزیع مهندس هادی حداد خوزانی می‌باشد.

کاربرد دوربین مداربسته در اماکن آموزشی:

سیستم‌های حفاظتی قابل استفاده در مدارس، پارک‌ها، کلاس‌های‌درس، سالن‌های‌مطالعه و سایر محیط‌های فرهنگی نیز می‌باشد و این مکان‌ها را به محیط‌های امن و قابل کنترل تبدیل می‌کند. 

کاربرد دوربین مداربسته کاربرد دوربین مداربسته آموزش سیستم های مداربسته cctv in terminal

کاربرد دوربین مداربسته در خودرو:

دوربین خودرو با پوشش 360 درجه‌ایی می‌تواند تمام اتفاقات داخل کابین را ضبط کند،‌ در هنگام تصادف بهترین مدرک برای ارائه به پلیس فیلم های ضبط شده توسط این دوربین‌ها هستند و زمانی‌که ماشین خود را پارک کرده‌اید با هر ضربه‌ایی که به ماشین شما وارد می‌شود دوربین شروع به فیلم‌برداری کرده و به شما اطلاع می‌دهد. 

کاربرد دوربین مداربسته آموزش سیستم های مداربسته CCTV FOR CAR

توضیحات فنی:

پس از آشنا شدن با کاربرد دوربین مداربسته به تشریح روشی ساده برای نصب سیستم مداربسته دلخواه شما می‌پردازیم. البته قبل از شروع آموزش باید به این نکته اشاره کنم که فرض من بر این است که خواننده دارای حداقلی از اطلاعات فنی, اطلاعات مربوط به سیم‌کشی و توانایی کار با ابزارهای ساده برق باشد. در غیر این صورت مسئولیت هر‌گونه آسیب به تجهیزات بر عهده خود شماست. در ضمن کار کردن در ارتفاع ممکن است کمی پرخطر باشد پس در صورتی که حس می‌کنید از ارتفاع می‌ترسید از همین لحظه از انجام آن صرف‌نظر کرده و کار را به یک تکنیسین باتجربه بسپارید.

نکات کاربردی هنگام نصب دوربین:

 • اولین قدم برای شروع به کار داشتن یک نقشه یا پلن از سیستم است. در هنگام مشخص‌کردن محل نصب دوربین‌ها به چندین نکته باید توجه داشته باشید.  

 • نصب دوربین در محیط‌های کم نور به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. میتوانید از دوربین های دید در شب برای محیط‌های خیلی تاریک استفاده کنید که یکی از کاربرد دوربین مداربسته دید در شب نشان دادن تصاویر به صورت رنگی است.

 • هرگز دوربین را مستقیما در جهت نور خورشید و یا لامپ‌های پر نور نصب نکنید. انتخاب محل مناسب برای نصب دوربین کار آسانی نیست پس بی‌تفاوت از کنار آن نگذرید. گذشته از موقعیت نور در تصویر موقعیت و فاصله شی مورد‌نظر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در موقع خرید لنز (در صورتی‌که دوربین شما دارای لنز فیکس نباشد) متوجه انوع مختلفی از لنزها خواهید شد. در موقع انتخاب لنز به نور محل و فاصله شی توجه داشته باشید و فاصله کانونی لنز را انتخاب کنید. در یک محیط کوچک (حدود 50 متر) استفاده از لنز 3.6 مناسب خواهد بود. هر چه فاصله شی مورد نظر بیشتر باشد باید فاصله کانونی لنز نیز بیشتر باشد. البته انتخاب لنز مناسب کار آسانی نیست و نیازمند کمی تجربه خواهد‌بود. راه دیگر برای این کار استفاده از لنزهای با قابلیت فوکوس متغیر‌ است محدوده فوکوس این لنزها نیز محدود است اما کار انتخاب را برای شما خیلی راحت‌تر خواهد‌کرد. 

 • با انتخاب مکان‌های مهم و استراتژیک برای نصب دوربین شما خواهید توانست تعداد دوربین‌های مورد نیاز برای یک محیط ثابت را کاهش دهید. شما میتوانید با توجه به کاربرد دوربین مداربسته مورد نظر خود از انواع دوربین‌های مداربسته در نقاط مناسب برای نصب استفاده کنید. 

 • در موقع نصب از همپوشانی تصاویر خودداری کنید و دوربین‌ها را طوری نصب کنید که هر کدام محیطی کامل را که دیگر دوربین‌ها پوشش نمی‌دهند پوشش دهند. در صورتی که حفظ امنیت دوربین‌ها نیز دارای اهمیت باشد دوربین‌ها را معمولا طوری نصب می‌کنند که هر دوربین در دید یک دوربین دیگر قرار گیرد و به وسیله یک دوربین دیگر پشتیبانی شود. نکته بسیار مهم دیگر در زمان جایگذاری دوربین‌ها توجه به امکان کشیدن کابل در محل نصب دوربین است. 

سیم‌کشی:

 • مهم‌ترین قسمت نصب دوربین‌های مداربسته مربوط به سیم‌کشی می‌شود. باید برای سیم‌کشی در قسمت‌های مختلف برنامه داشته باشید به طوری که کمترین مقدار سیم مصرف شود و همچنین طول سیم‌ها از حد استاندارد فراتر نرود چون موجب تضعیف سیگنال‌های تصویر خواهد شد.

 • هرگز سیم‌های انتقال دهنده سیگنال‌های ویدئویی را از کنار سیم‌های جریان بالا عبور ندهید و حداقل فاصله 12 سانتی‌متر را در این مواقع رعایت کنید.

 • طول کابل هر دوربین نباید از 400 متر بیشتر شود.

 • همچنین سعی کنید از کابل‌های کیفیت بالا برای انتقال تصاویر استفاده کنید.  

 • سعی کنید در موقع نصب دوربین همیشه مقداری سیم اضافی در محل نصب دوربین برای جابه‌جایی‌های احتمالی باقی بگذارید.

 • سعی کنید از تغذیه جداگانه دوربین‌ها خودداری کنید. می‌توانید برق را با ولتاژ 220 ولت تا دوربین برده و برای هر دوربین از یک آداپتور جداگانه استفاده‌کنید و یا کل دوربین‌ها را با یک آداپتور مرکزی تغذیه کنید. تغذیه هر دوربین از یک محل امکان نصب UPS مجزا برای دوربین‌ها را در آینده از شما خواهد گرفت.

 • برای اتصال سیم تصویر دوربین‌ها باید از فیش BNC استفاده‌ کنید. فکر نمی‌کنم وصل فیش‌BNC کار خیلی سختی باشد به همین دلیل از توضیح آن صرف نظر می‌کنیم.

جایگذاری دوربین‌ها: 

جایگذاری دوربین بیشتر مربوط به نصب پایه و پیچ کردن آن به دیوار یا سقف می‌شود. در موقع رول‌پلاک کردن دوربین به دیوار یا سقف توجه داشته باشید که دوربین کاملا محکم در جای خود قرار‌گیرد و در صورتی که حس کردید پیچ‌ و رول‌پلاک‌های فابریک دوربین کوچک هستند از اندازه بزرگتری استفاده کنید.  

در موقع مشخص کردن محل سوراخ‌کاری به جهت دوربین توجه داشته باشید. در مورد دوربین‌هایی که تغذیه DC دارند باید به پلاریته ورودی دوربین توجه داشته باشید.

نصب دوربین مداربسته کاربرد دوربین مداربسته آموزش سیستم های مداربسته installation of cctv

 دوربین‌های آنالوگ:

از دوربین‌های آنالوگ می‌توان به عنوان نسل اول CCTV‌ها نام برد که کابل خروجی تمامی دوربین‌ها در دستگاه کنترل مرکزی (DVR) جمع می‌شوند و در آن‌دستگاه عملیات کنترل ، نظارت ، ضبط و سایر پردازش‌ها صورت می‌گیرد. از کاربرد دوربین مداربسته آنالوگ می‌توان به کنترل ترافیک ، امنیت نقل‌وانتقالات ، کارخانه های صنعتی و … اشاره کرد.

  دوربین‌های تحت شبکه:

 • دوربین‌های تحت شبکه را می توان به عنوان یک دوربین و یک کامپیوتر تعریف کرد که در یک سیستم هوشمند جمع شده‌اند. این دوربین‌ها تصاویر را بر روی شبکه‌های کامپیوتری منتقل می‌کنند تا کاربر بتواند از راه دور تصاویر را مدیریت ، ضبط و پخش نماید. به محض اینکه تصاویر روی شبکه ارسال شد ، کاربر از هر کامپیوتر متصل به LAN و یا اینترنت می‌تواند به آنها دسترسی داشته‌باشد. از کاربرد دوربین مداربسته تحت شبکه می‌توان به انتقال سریع و ایمن اطلاعات ، محیط های داخلی و … اشاره کرد. 

دوربین ثابت:

 دوربین با وضوح تصویر بالا، ضدنویز و سایه، قابلیت کارکرد در نور بسیار کم، مجهز به منوی روی‌تصویر، قابلیت علامت‌گذاری روی تصویر (Motion Detection)

 دوربین متحرک (Speed Dome): 

باقابلیت زوم بالا ، ضد نویز و سایه ، قابلیت دید در نورکم ،  وضوح تصویر بالا ،  قابلیت دید در شب ، چرخش 360 درجه افقی و 240 درجه عمودی ،  مجهز به منو روی‌تصویر ،  قابلیت علامت‌گذاری روی تصویر (Motion Detection) ، قابلیت اتصال به انواع شبکه، طراحی زیبا. از کاربرد دوربین مداربسته متحرک میتوان به فروشگاه ها و اماکنی که دارای وسعت بالایی هستند و نیاز به پوشش قوی دارند اشاره کرد

DVR:

ضبط تصاویر به صورت زنده ،  قابلیت فشرده سازی تصاویر برای کمتر شدن حجم تصاویر ، کیفیت بالای تصویر ، دارای هارد دیسک داخلی با ظرفیت بالا ، مجهز به خشاب‌های داخلی اضافی هارد‌دیسک ، قابلیت Back Up گیری از تصاویر ضبط شده.

به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 3
افزودن برای مقایسه
کاربرد دوربین مداربسته آموزش سیستم های مداربسته 358 1 300x300

کتاب مدارهای کاربردی برق ساختمان(زمینه تاسیسات الکتریکی)

فروشنده : آزمون تاپ
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 1
افزودن برای مقایسه
کاربرد دوربین مداربسته آموزش سیستم های مداربسته ca1954 d1 300x300

دوربین حرارتی مدل CA1954 چاوین آرنوکس

موجود نیست
فروشنده : یکتا آموت عمران
88,150,000 تومان

نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.