تولید توان الکتریکی با پوشش ترموالکتریکی

متخصصان انستیتوی ملی علوم و فناوری اوسان کره جنوبی توانستند نوعی پوشش ترموالکتریکی تولید کنند که به شکل رنگ مستقیما روی سطوح مختلف را می‌پوشاند و قادر است با دریافت اختلاف پتانسیل، انرژی گرمایی با بازدهی بسیار بالا تولید کند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، اثر ترموالکتریک که تحت عناوینی همچون اثر پلتیر، سیبک یا تامسون شناخته می‌شود، در نیمه رساناها دیده می‌شود. این اثر زمانی ایجاد می‌شود که در نتیجه اختلاف دمای دو طرف یک صفحه از جنس نیمه رسانا، جریان الکتریکی تولید شود یا در اثر اهمال ولتاژ به آن دمای دو طرف سطح نیمه رسانا با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

محققان اوسان با تولید این پوشش جدید در واقع مولفه‌های ترموالکتریکی را از طریق رنگ آمیزی سطوح مورد نظر به این سطوح متصل می‌کنند و محدودیت‌های موجود در استفاده از ابزارهای ترموالکتریکی فعلی را رفع کرده و امکان تحصیل انرژی گرمایی را با بازدهی بسیار بالا فراهم می‌کند.

محققان در تلاشند تا این فرآیند را معکوس کرده و امکان تحصیل انرژی الکتریکی را با استفاده از هر نوع منبع گرمایی فراهم کنند. یکی از کاربردهای بالقوه این فناوری، رنگ آمیزی در و دیوارهای ساختمان‌ها و بدنه اتومبیل‌ها با استفاده از پوشش ترموالکتریکی و تامین توان الکتریکی مورد نیاز ساکنین ساختمان‌ها و خودروهای الکتریکی با استفاده از انرژی گرمایی خورشید و محیط است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه  Nature Communications منتشر شده است.

اثر ترمو الکتریک چیست؟

اثر ترموالکتریک تبدیل مستقیم اختلاف دما به ولتاژ الکتریکی یا برعکس آن توسط ترموکوپل است. یک دستگاه ترموالکتریک وسیله‌ای است که در صورت وجود اختلاف دما در دو سر آن، یک اختلاف پتانسیل پدید می‌آورد. متقابلا، در صورت اعمال ولتاژ به دو سر آن، حرارت از سمتی به سمت دیگر حرکت می کند و اختلاف دما ایجاد می‌شود. در ابعاد اتمی، گرادیان دمای اعمال شده سبب می‌شود تا حامل‌های بار در ماده از قسمت گرم به قسمت سرد حرکت کنند.

این اثر در تولید الکتریسیته و محاسبه دمای اجسام یا تغییر دمایشان کاربرد دارد. چون جهت گرم شدن و سرد شدن با قطبش ولتاژ اعمال شده رابطه ی مستقیمی دارد، دستگاه‌های ترموالکتریک می توانند به عنوان کنترلگر های دما نیز به کار روند.

به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 1
افزودن برای مقایسه
کتاب کنترل توان راکتیو در سیستم‌های انتقال و توزیع انرژی الکتریکی اثر ترموالکتریک تولید توان الکتریکی با پوشش ترموالکتریکی 445 1 300x300

کتاب کنترل توان راکتیو در سیستم‌های انتقال و توزیع انرژی الکتریکی

فروشنده : آزمون تاپ
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 1
افزودن برای مقایسه
اثر ترموالکتریک تولید توان الکتریکی با پوشش ترموالکتریکی 880 300x300

کتاب کنترل توان راکتیو در سیستم های الکتریکی( به همراه تجدید نظر و ضمائم)

فروشنده : آزمون تاپ
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
کتاب توزیع انرژی الکتریکی اثر ترموالکتریک تولید توان الکتریکی با پوشش ترموالکتریکی 2280 300x300

کتاب توزیع انرژی الکتریکی

فروشنده : آزمون تاپ
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 5
افزودن برای مقایسه
نرم افزار محاسبات تأسیسات الکتریکی ولتا اثر ترموالکتریک تولید توان الکتریکی با پوشش ترموالکتریکی 1843 1 300x300

نرم افزار محاسبات تأسیسات الکتریکی ولتا

موجود نیست
فروشنده : آزمون تاپ
3,800,000 تومان
نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.