همه چیز درباره برق کولر گازی

همه چیز درباره برق کولر گازی

گرمای هوا کم کم از راه می رسد و اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که هنوز اقدامی برای سیستم برودتی منزل خود نکرده اید و زیاد تمایل به استفاده از کولرهای آبی ندارید یا این که شرایط اقلیمی شهر محل سکونت شما, استفاده از کولرهای آبی را غیرممکن کرده, بدون تردید چاره ای جز انتخاب کولرهای گازی نخواهید داشت

بر اساس آمارهای اعلام شده ازسوی مرکز آمار ایران در بخش خانوارهای شهری، بیش از ۸۰ درصد از تجهیزات سرمایشی مختلف به منظور خنک سازی استفاده می کنند که در این میان، حدود ۷۰ درصد از خانوارهای شهری از کولر آبی، ۱۸ درصد از کولر گازی و ۱۲ درصد سایر سیستم های سرمایشی را به کارمی برند.

Image result for ‫کولر گازی‬‎ کولر گازی همه چیز درباره برق کولر گازی 2Q

بر اساس این آمار، تعداد کولرهای آبی در بین خانوارهای شهری حدود ۱۰ میلیون دستگاه و تعداد کولرهای گازی به بیش از ۲ میلیون دستگاه می رسد. استفاده از کولرهای گازی در اقلیم های معتدل مرطوب و نیز گرم و مرطوب متداول و منطقی است و برای سایر اقلیم های آب و هوایی استفاده از کولرهای آبی مناسب است.

Image result for ‫کولر گازی‬‎ کولر گازی همه چیز درباره برق کولر گازی 6jcl45ugvuvw

کولر گازی در واقع با سیستمی همانند یخچال کار کرده و از فرآیند تبدیل گاز به مایع به وسیله افزایش فشار و ارسال آن به داخل سیستم استفاده می کند. این گاز مایع برای دوباره گاز شدن، گرمای محیط را گرفته و باعث خنک شدن محیط خود می شود بنابراین در ابتدا درمی یابیم که کولر گازی از چند بخش اولیه تبدیل شده است که کندانسور، سیستم انتقال و در نهایت فن برای به جریان درآوردن هوا، اصلی ترین آنها ست.

انواع کولر گازی

کولرهای گازی معمولا به سه گروه اصلی یعنی یک تکه یا پنجره ای، کولرهای دوتکه یا همان اسپیلت ها (دیواری، سقفی ایستاده، زمینی، داکتی یا کاستی) و در نهایت قابل حمل تقسیم بندی می شوند. گرچه اکنون هر کدام از این سه بخش دوباره زیرمجموعه هایی پیدا کرده اند، اما باز هم این گروه از اصلی ترین ها هستند.

فاکتور های اولیه

فاکتور های کلی برای خرید کولر گازی و استفاده بهینه از آن، شامل نکات زیر است :

متراژ محل مورد نظر

تعداد پنجره ها

شاید دوست داشته باشید

وعده یکی از کاندیداها برای مسکن

نکاتی مهم درباره انتخاب گل برای خانه تان

ساعات استفاده از کولر گازی

تعداد افراد ساکن در محیط اطراف کولر گازی

کاربری مکان

برآورد ظرفیت کولر گازی مناسب

اولین گام برای انتخاب محصول مورد نظرمان، تعیین ظرفیت متناسب کولر گازی برای منزل، محیط کار یا هر مکانی که قصد داریم از آن استفاده کنیم، خواهد بود.

Image result for ‫کولر گازی‬‎ کولر گازی همه چیز درباره برق کولر گازی 2Q

بدون تردید هنگام خرید کولر گازی با اعدادی چون ۹۰۰۰، ۱۲ هزار یا بالاتر برخورد می کنید. از خود سوال می کنید این اعداد چیست؟

به طور کلی میزان سرمادهی کولر با معیار بی.تی.یو (british termal units) مشخص می شود. Btu بالاتر به میزان سرمادهی بیشتر در واحد زمان است نه این که این کولر خنک تر است بنابراین این اعداد درواقع همان توان سرماسازی به واحد زمان هستند که از فروشندگان می شنوید و هرچه این اعداد بزرگ تر باشد، بدون تردید قیمت کولر مورد نظر هم افزایش خواهد یافت بنابراین ظرفیت خنک کنندگی یا گرمادهی کولرهای دوکاره را می توان روی برچسب پشت کولر دید یا روی کاتالوگ آن مطالعه کرد.

انتخاب کولر گازی مناسب

برای هر کدام از گروه های آب و هوایی سه حالت وجود دارد که عبارتند از:

دسته اول : (معتدل و مرطوب)

اماکن مسکونی: برای هر متر مربع ۴۰۰ تا ۵۰۰ بی تی یو

اماکن اداری: برای هر متر مربع ۵۰۰ تا ۷۰۰ بی تی یو

اماکن تجاری: برای هر متر مربع ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ بی تی یو

دسته دوم : (گرم و خشک)

اماکن مسکونی: برای هر متر مربع ۵۰۰ تا ۶۰۰ بی تی یو

اماکن اداری: برای هر متر مربع ۶۰۰ تا ۸۰۰ بی تی یو

اماکن تجاری: برای هر متر مربع ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ بی تی یو

دسته سوم : (گرم و مرطوب)

اماکن مسکونی: برای هر متر مربع ۶۰۰ تا ۸۰۰ بی تی یو

اماکن اداری: برای هر متر مربع ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ بی تی یو

اماکن تجاری: برای هر متر مربع ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ بی تی یو

مقدار بی تی یو به عوامل آب وهوایی و رعایت استاندارد های مبحث ۱۹ ملی ساختمان نیز مربوط می باشد

مصرف برق کولرها

Image result for ‫کولر گازی‬‎ کولر گازی همه چیز درباره برق کولر گازی  DA A9 D9 88 D9 84 D8 B1  DA AF D8 A7 D8 B2 DB 8C  D9 85 D9 88 D9 84 D8 AA DB 8C  D9 BE D9 86 D9 84  D8 A7 D8 AC D9 86 D8 B1 D8 A7 D9 84

مصرف برق کولرهای گازی از کولرهای آبی بیشتر است و همین موضوع باعث شده بسیاری عطایش را به لقایش ببخشند و آن را فراموش کنند، اما مدتی است که کولرهای جدید گازی با مصرف انرژی بسیار پایین تر از گذشته ساخته شده اند و در بازارهای بین المللی به فروش می رسد.

این گروه ها به گروه های A و A+ تقسیم شده اند و کمترین میزان مصرف انرژی مربوط به گروه A+ است. البته این گروه می تواند گران ترین هم باشد.

بنابراین با دقت روی برچسب انرژی محصول سعی کنیم به میزان برق مصرفی آن هم توجه داشته باشیم ولی به یاد داشته باشیم که در حال عمومی میزان مصرف انرژی کولرهای گازی حدود ۴ برابر میزان مصرف کولرهای آبی است.

چگونه هزینه برق کولرهای گازی را کاهش دهیم؟

وزارت نیرو با انتشار گزارشی درباره راهکارهای کاهش مصرف برق توسط کولرهای گازی و اسپیلت ها، اعلام کرد: شستشوی ماهانه، تمیز کردن فیلترها و سطح کویل اسپیلیت منجر به افزایش راندمان کولرهای گازی خواهد شد ضمن آنکه با نصب سایبان بر روی پنل بیرونی، کندانسور کولر گازی می تواند به دور از تابش نور خورشید با راندمان بهتر و مصرف برق کمتر به تبادل حرارت و خنک کردن منجر شود.

کارشناسان با بررسی دریافته اند که درهنگام نصب کولر گازی، پنل بیرونی آن باید به گونه ای نصب شود که جریان هوای آزاد در پشت آن به راحتی برقرار باشد به طوری که اگر عایق لوله های رابط به ویژه در بیرون از ساختمان از بین برود، مقداری از خنکی کولر از دست می رود بنابراین با بازرسی سالانه می توان نسبت به ترمیم عایق لوله های رابط پنل به کندانسور اقدام کرد.

از سوی دیگر در سرویس های سالانه علاوه بر کنترل مقدار شارژ گاز مورد نیاز کولر، سطح پره ها و کویل های کندانسور بیرونی کولر نیز باید تمیز شود و در نهایت با اجرای تمایم این راهکارها می توان انتظار کاهش ۲۰ درصدی مصرف برق را انتظار داشت.

راهنمای خرید کولر گازی

اولین گام محاسبه BTU موردنیاز شماست.

دومین مرحله انتخاب کولر با مصرف انرژی پایین تر مثلا A+ یا بالاتر است.

هرگز به شایعات توجه نکنید و بدون پیشداوری به بازار بروید. فقط قبل از رفتن به بازار خوب اطلاعات بگیرید.

اطلاعاتی که برای خرید کولر گازی موردنیاز شماست، عبارتند از: نوع پنل، توان گرمایی و سرمایی آنها، ابعاد، وزن و صدای کولر هنگام کار است.

توجه داشته باشید مارک مشهور دلیل کیفیت خوب نیست. البته پول زیاد دادن هم دلیل دریافت کیفیت بهتر نیست.

توجه داشته باشید اسپیلت ها یا کولرهای دوتکه نیازمند فضای بیرونی هم هستند، بنابراین به محل نصب آن نیز فکر کنید.

موتور برخی از این کولرها مخصوص مناطق مرطوب و گرم ساخته شده، بنابراین به محل جغرافیایی کولر که قرار است کار کند، خوب توجه کنید.

به یاد داشته باشید کولرهای پنجره ای میزان برق بیشتری نسبت به اسپیلت ها مصرف می کنند.

از نمایندگی مجاز خرید کنید.

به نوع گارانتی و شرایط آن توجه داشته باشید.

به خدمات پس از فروش خوب توجه کنید چون گاهی قیمت خدمات حتی از قیمت خود کولر بیشتر است.

تعداد و مراکز خدمات پس از فروش محصول را بپرسید.

از فروشنده بخواهید دفترچه راهنمای فارسی در اختیار شما بگذارد تا از بهترین شرایط مصرف کولر آگاهی داشته باشید.

کتاب نصب و تعمیر کولرهای گازی،پنجره ای و اسپلیت

نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.