ضوابط سامانه‌های اطفا حریق اتوماتیک و دستی بهمن 1400

ضوابط سامانه‌های اطفا حریق اتوماتیک و دستی سازمان نظام مهندسی ساختمان

تذکرات کلی در این ضوابط

سیستم‌های اطفا آبی مطرح شده در ضوابط سامانه‌های اطفا حریق اتوماتیک و دستی، مربوط به ساختمان‌های با کاربری تجاری، مسکونی و اداری بوده و تعمیم آن به کاربری‌ها و تصرف‌های حساس نظیر پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، مراکز تسلیحاتی، انبارها و غیره توصیه نمی‌شود. در این شرایط باید از کدها و استانداردهای معتبر و مرتبط جهت تکمیل مطالب این دستورالعمل استفاده گردد.

جهت تطابق با اتصالات مرسوم آتش‌نشانی، کلیه اتصالات آتش نشانی به کار رفته در سیستم‌های اطفاء حریق باید از نوع Storz باشد. در شهرهایی که سازمان آتش‌نشانی از انواع دیگری استفاده می‌کند، اتصالات بکارگرفته شده در سیستم‌ها باید متناسب با امکانات سازمان آتش‌نشانی محلی باشد.

جهت کاهش هزینه‌های اجرا و همچنین اطمینان از عملکرد صحیح سیستم، طراحی سیستم‌های اطفا حریق به روش محاسبات هیدرولیکی در گروه S3 الزامی بوده و در گروه‌های S1 و S2 ترجیحاً توصیه می‌گردد. لازم به ذکر است اگر در گروه‌های S1 و S2 سیستم‌های اسپرینکلر به روش محاسبات هیدرولیکی طراحی شوند، از جدول 64-1، تجهیزات مطابق با همان گروه‌ها انتخاب شده و الزامی به رعایت قوانین مربوط به گروه S3 نخواهد بود.

در این دستورالعمل به الزامات طراحی و اجرای سیستم‌های اطفا دستی، شامل خاموش کننده‌های دستی و لوله‌های ایستاده (جعبه‌ها) آتش‌نشانی، سیستم اطفاء آبی خودکار (شبکه بارنده)، مخازن ذخیره آب، پمپ‌ها ادوات و شیرآلات کنترلی، پرداخته شده است.

دانلود ضوابط سامانه‌های اطفا حریق اتوماتیک و دستی سازمان نظام مهندسی ساختمان

توجه: در صورت مشکل در دانلود فایل، کلیک راست کرده و روی گزینه  Open in new tab کلیک کنید.

کتاب آتش، ساختمان،ایمنی (اطفای حریق) ضوابط سامانه‌های اطفا حریق ضوابط سامانه‌های اطفا حریق اتوماتیک و دستی بهمن 1400 2193 1ykcj39e8asyllpopknuv3jvkf57c0yli2ceiojv4okk
200,000 تومان 190,000 تومان

کتاب آتش، ساختمان،ایمنی (اطفای حریق)

فروشنده : آزمون تاپ
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
کتاب دستیار مهندس حریق ضوابط سامانه‌های اطفا حریق ضوابط سامانه‌های اطفا حریق اتوماتیک و دستی بهمن 1400 2191 1ykcj39e8asyllpopknuv3jvkf57c0yli2ceiojv4okk
60,000 تومان 57,000 تومان

کتاب دستیار مهندس حریق

فروشنده : آزمون تاپ
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 2
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 4
افزودن برای مقایسه
نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.