به آزمون تاپ خوش آمدید!

ساختمان هوشمند (خانه هوشمند)

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند ( Smart Home ) یا اتوماسیون منزل ( Home Automation ) تکنولوژی مدرنی است در صنعت تأسیسات ساختمانی که در راستای هوشمند سازی و مشخصه‌سازی تأسیسات به‌کار رفته در ساختمان فعالیت می‌کند. هدف این تکنولوژی نوین استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های هوشمند برای راحتی، آسایش و امنیت کاربران آن می‌باشد.
هر چند بسیاری از تکنیک‌هایی از قبیل هوشمند سازی روشنایی، درب و پنجره و سیستم‌های امنیت وجود دارد، ولی در عین حال می‌توان ابزارها و وسایل الکتریکی دیگر از قبیل سینمای خانگی، آبیاری اتوماتیک گیاهان، تنظیم زمان غذا خوری حیوانات خانگی و نورپردازی برای مناسبات مختلف را نیز اضافه کرد.

شاید بتوان با یک مثال ساده در ذهن یک زندگی هوشمند را مجسم کرد. تصور کنید در ساعت 6 صبح بیداری را اینگونه تعریف کرده اید که چراغ‌های اتاق روشن شده، پرده به کنار رفته و صدای موسیقی صبحگاهی به صدا در می‌آید و در هنگام خروج از منزل به سیستم منزل فرمان خروج می‌دهید وخانه در حالت امنیت کامل قرار می‌گیرد. در رفتن کار خود متوجه می‌شوید که بخاری در منزل روشن مانده است. حالا می‌توانید با یک تماس تلفنی به سیستم منزل فرمان دهید تا بخاری را خاموش کند.

یا مثلا در زمانی که یک فرد در مسافرت به سر می برد با استفاده از تلفن یا موبایل و یا خط اینترنت می تواند سیستم امنیتی و یا تاسیسات خانه را فعال سازد، دمای دلخواه را تنظیم کند ، در ساعت خاصی تاسیسات سرمایش و گرمایش شروع به کار نمایند و درجه حرارت خانه را به حد مطلوب برساند و یا گاز برای گرم کردن غذا در ساعت خاصی روشن شود و تلویزیون در ساعات معینی برای ضبط برنامه مورد علاقه روشن و خاموش گردد و یا می توان چراغ های منزل را در ساعتی روشن یا خاموش نمود و حتی مانیتور کرد که کدامیک از لوازم خانه در حال کار می باشند، و در صورت لزوم  آنها را خاموش نمود و در طول سفر و یا زمانی که دور از منزل هستند دغدغه خاطر نداشته باشند که آیا اتو به برق است؟ گاز قطع است؟ و یا حتی کنترل کرد که کودکان که در منزل هستند؟ در حال انجام چه کاری هستند؟ و آنها را کنترل نماییم.
در حال حاضر اتوماسیون و هوشمندسازی خانه با سرعت زیادی در حال گسترش می باشد که با استفاده از آن می توان استفاده های تفریحی ، ارتباطی ، امنیتی ومحیطی خانه را به حداکثر رساند.

اهداف و مزایای هوشمندسازی ساختمان

1-راحتی: مهمترین عامل در بکارگیری سیستم های هوشمند، ایجاد راحتی برای ساکنین ساختمان است. به این معنا که هر یک از ساکنین بر اساس سلیقه خود با کنترل دلخواه روشنایی، دما و دیگر زیرسیستم های هوشمند سازی، محیط دلپذیری را برای خود ایجاد می نمایند.
2- بهینه سازی: هدف دیگر از بکارگیری سیستم های هوشمند بهینه سازی مصرف انرژی است. با استفاده از این سیستم انرژی همواره به طور معقول و منطقی مورد استفاده قرار میگیرد و به دلیل کنترل همه جانبه، تلفات آن به طور چشمگیری کاسته می شود. بررسی ها نشان می دهد با بکارگیری یک منطق کنترلی صحیح تا میزان 40 درصد از انرژی مصرفی در ساختمان هوشمند کاسته خواهد شد.
3- کاهش هزینه: با توجه به آنکه مصرف انرژی کاملا در کنترل قرار دارد، بهای پرداختی تا حد قابل قبولی به میزان انرژی مفید مصرفی نزدیک است. به این معنا که کاربر تنها هزینه واقعی انرژی مورد نیاز را می پردازد.
4- انعطاف پذیری: پیاده سازی یک استاندارد باز در هوشمند سازی ساختمان، باعث انعطاف پذیری سیستم های کنترلی ساختمان می شود. به این معنا که منطق تعریف شده برای کنترل، همواره قابل تغییر است بدون آنکه نیازی به تغییرات فیزیکی و سخت افزاری در ساختمان باشد.
5- کنترل یکپارچه: سیستم هوشمند امکان کنترل یکپارچه کل ساختمان را میسر می سازد به نحوی که المان های کنترلی در دورترین نقاط ساختمان هم به راحتی مانیتور و کنترل می شوند و نیازی به مراجعه به نقطه کنترلی نیست. در یک ساختمان هوشمند زیرسیستم های کنترلی در چارچوب یک منطق از پیش تعریف شده و مناسب با وضعیت کاربری ساختمان هوشمندانه عمل کرده و همواره درارتباط و تعامل با یکدیگرند فرآیند کنترل درساختمان هوشمند با پیاده سازی استانداردهایی انجام می پذیرد

با داشتن پیش فرض امکانات بسیار سودمند فوق ، همپوشی و تعامل سیستم های فوق براین مزیت می افزاید. برای مثال ، در نظر بگیرید که حریقی در یک ساختمان به وقوع بپیوندد ، سیستم اعلام حریق با سیستم امنیتی به صورت خودکار ارتباط برقرار می کند واز این طریق قفل های کلیه دربها باز می شوند ، شربرقی گاز قطع شده و مردم می توانند به راحتی از این طریق سیستم اعلام حریق از محل حریق دور شوند .

 

هوشمندسازی ساختمان شامل چه مواردی است ؟

1-کنترل روشنایی : خاموش و روشن کردن به موقع، تنظیم میزان روشنایی، سنسورهای نوری، برنامه زمان‌بندی شده
2-وسایل برقی : پرده‌های برقی، پمپ‌ها، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، پنکه‌ها
3-دما : خنک کننده‌ها، گرم کننده‌ها، تنظیم دما مناسب با هر شرایط جوی
4-کیفیت هوا : تصفیه‌ی دی‌اکسیدکربن و رطوبت هوا
5-امنیت : آیفون تصویری، نظارت پیوسته تصویری، سنسورهای دود، ردیابی رادیویی
6-مصارف : آب، انرژی و برق
7-سیستم‌های تفریحی : سینمای خانگی و موسیقی
8-وسایل ارتباطی : تلفن، شبکه، Wireless, access point

(Building Management System) چیست؟

به مجموعه سخت افزارها و نرم افزارهائی اطلاق میشود که به منظور مانیتورینگ وکنترل یکپارچه قسمتهای مهم و حیاتی در ساختمان نصب میشوند.
وظیفه این مجموعه، پایش مداوم بخش های مختلف ساختمان و اعمال فرامین به آنها به نحویست که عملکرد اجزاء مختلف ساختمان متعادل با یکدیگر و در شرایط بهینه و با هدف کاهش مصارف ناخواسته و تخصیص منابع انرژی فقط به فضاهای در حین بهره برداری باشد.
در این روش تابلوهای برق روشنائی عمومی، دیزل ژنراتور، سیستم اعلام و اطفاء حریق، سیستم حفاظتی، آسانسورها، سیستم کنترل تردد و نیز اجزاء موتورخانه مرکزی شامل چیلرها، بویلرها، پمپ های سیرکولاسیون، برجهای خنک کن، هواسازها و اگزوز فن ها به نوعی بطور یکپارچه و بطور منسجم توسط یک و یا چند رایانه هماهنگ و کنترل میشوند

منبع: کتاب مرجع کامل خانه هوشمند

کتاب ساختمان های هوشمند با محوریت مقررات ملی ساختمان صلاحیت نظارت و طراحی

کتاب نکات اجرایی تاسیسات برقی ساختمان و ساختمان‌های هوشمند

کتاب طراحی سیستم های هوشمند ساختمان

 

 

 

 

نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0