منوی محصولات
منوی محصولات

معرفی کتاب هندبوک اشنایدر راهنمای تاسیسات الکتریکی بر اساس استاندارد بین‌المللی IEC

کتاب هندبوک اشنایدر راهنمای تاسیسات الکتریکی بر اساس استاندارد بین‌المللی IEC

کاملترین کتاب مرجع و کاربردی تأسیسات الکتریکی در حوزه نظام مهندسی ساختمان، کارخانجات صنعتی، شبکه‌های توزیع برق برای مهندسان طراح، ناظر و مجریان تأسیسات الکتریکی

به نظر اکثر کارشناسان و متخصصان داخلی و خارجی در رشته تأسیسات الکتریکی، کتاب «هندبوک اشنایدر، راهنمای تأسیسات الکتریکی» یکی از معتبرترین، کامل‌ترین، جامع‌ترین و مهمترین مراجع و رفرنس اصلی و مورد نیاز اکثر متخصصان و مهندسان صنعت برق می‌باشد. بیشتر کتاب‌هایی که در ایران و جهان تألیف می‌شوند از این کتاب به عنوان یک رفرنس مهم و معتبر استفاده می‌نمایند. و اغلب اساتیدی که در این حوزه تدریس می‌نمایند، این کتاب را به عنوان رفرنس اول خود معرفی می‌کنند.

این کتاب جهت استفاده مهندسین برق که می‌خواهند در زمینه طراحی، انتخاب، نصب، بازرسی و نگهداری تجهیزات و تاسیسات الکتریکی فعالیت داشته باشند به رشته تحریر در آمده و بـه روز بـودن و مطابقت بـا استانـداردهای بین‌المللی IEC که پـایـه و اساس استانداردهای ملی و سازمانی بسیاری از ارگان‌های کشور است از ویژگی‌های کم نظیر این کتاب راهنماست.

در ادامه نظر آقای Etienne Tison رئیس کمیته فنی TC64 استانـدارد بین‌المللی IEC در خصوص این کتاب خواندنی است:

«به عنوان رییس کمیته فنی TC64 مایه مباهات و افتخار اینجانب است که این کتاب راهنما را به شما خواننده محترم معرفی نمایم. مطمئن هستم برای تمام کسانی که به نحوی با طراحی، اجرا، نصب و نظارت تاسیسات الکتریکی درگیر هستند بسیار پربار خواهد بود.»

با توجه به اهمیت و نیاز فوق‌العاده زیادی که این کتاب برای مهندسان و متخصصان کشور دارد، نشر پارسیا به همت سه تن از اساتید و مهندسان برجسته کشور، اقدام به ترجمه و چاپ این اثر نمود.

در این راستا لازم به ذکر است جناب آقای دکتر زارع از اساتید برجسته دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تبریز می‌باشند که 120 مقاله عملی در مجلات معتبر بین المللی از آقای دکتر زارع به چاپ رسیده است. همچنین ایشان کتابی با عنوان Operation Of Distributed Energy Resources in smart distribution networks  به زبان انگلیسی تالیف کرده‌اند که توسط انتشارات ELSVIER چاپ و منتشر شده است که این امر نشان دهنده تسلط بالای ایشان به زبان انگلیسی است و با توجه به اینکه در زمینه مهندسی برق نیز دارای درجه دکتری و استاد دانشگاه می‌باشند، این اطمینان را به خواننده گرامی می‌دهد که این ترجمه از کتاب هندبوک اشنایدر، از استانداردهای لازم جهت ارائه یک اثر فاخر و ارزشمند به خوانندگان گرامی برخوردار است. همچنین تخصص، مهارت و تجربه بسیار بالای آقای مهندس فتحی در شبکه های توزیع برق و ساخت و طراحی تابلوها و پستهای فشار متوسط و کارهای اجرایی نیز مزیت‌های این ترجمه را دو چندان نموده است و در آخر تخصص و دانش علمی آقای مهندس ساسانفر و تجربه‌های تالیف و ترجمه کتب متعدد ایشان (که اکثرا پرفروش بوده‌اند)، مهر تائیدی بر ترجمه ماندگار این کتاب می‌باشد.

جهت مشاهده فهرست و دانلود بخشی از کتاب هندبوک اشنایدر راهنمای تاسیسات الکتریکی بر اساس استاندارد بین‌المللی IEC اینجا را کلیک کنید 

در ذیل به تعدادی از ویژگی‌های ترجمه این اثر اشاره می‌گردد:

 • وفاداری به متن اصلی کتاب به گونه‌ای که محتوا و مفهوم عینا به خواننده منتقل گردد.
 • شیوایی و بلاغت متون
 • مطابقت مطالب با واژگان مصطلح شده در استانداردها، مقررات، مراجع ملی و سازمانی داخلی (تا حدامکان) تا خواننده گرامی بتواند ارتباط مناسبی با کتاب برقرار کند.
 • احترام به حقوق معنوی ناشر و کسب رضایت ایشان از طریق دفتر رسمی شرکت اشنایدر الکتریک در ایران

مترجمان کتاب هندبوک اشنایدر راهنمای تاسیسات الکتریکی بر اساس استاندارد بین‌المللی IEC با کار طاقت‌فرسا و ویرایش‌های علمی و ادبی چندباره این اثر، تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا بتوانند ترجمه‌ای فاخر و ماندگار از این کتاب را به خوانندگان گرامی ارائه نمایند.

در پایان ضمن اینکه توصیه می‌شود کلیه خوانندگان محترم تمام فصول کتاب هندبوک اشنایدر راهنمای تاسیسات الکتریکی بر اساس استاندارد بین‌المللی IEC را مطالعه فرمایند پیشنهاد مترجمین کتاب این است که فراخور علاقه، نیاز شغلی و مهارتی خود مطالعه فصول زیر را در اولویت قرار دهند:

 • جهت شرکت در آزمون‌ نظام مهندسی تاسیسات برقی صلاحیت طراحی: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ,16
 • جهت شرکت در آزمون‌ نظام مهندسی تاسیسات برقی صلاحیت نظارت: 2, 3, 4, 5, 6, 10, 11, 13, 15
 • طراحی و نظارت تاسیسات الکتریکی کارخانجات صنعتی: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17
 • طراحی شبکه های توزیع: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 14, 17
 • نظارت بر اجرای شبکه های توزیع: 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 13, 14, 16 ,17
 • دانشجویان رشته مهندسی برق: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 12, 14, 16

• آشنایی با کتاب هندبوک اشنایدر راهنمای تاسیسات الکتریکی بر اساس استاندارد بین‌المللی IEC

کتاب هندبوک اشنایدر راهنمای تاسیسات الکتریکی بر اساس استاندارد بین‌المللی IEC جهت استفاده مهندسین برق که می‌خواهند در زمینه طراحی، انتخاب، نصب، بازرسی و نگهداری تجهیزات و تاسیسات الکتریکی فعالیت داشته باشند به رشته تحریر در آمده و پس از آن توسط مترجمین به زبان فارسی برگردانده شده است.

• ویژگی‌های کتاب هندبوک اشنایدر راهنمای تاسیسات الکتریکی بر اساس استاندارد بین‌المللی IEC و جایگاه آن در ایران

به روز بودن و مطابقت با استانداردهای بین‌المللی IEC که پایه و اساس استانداردهای ملی و سازمانی بسیاری از ارگانهای کشور است از ویژگی‌های کم نظیر ” کتاب هندبوک اشنایدر راهنمای تاسیسات الکتریکی بر اساس استاندارد بین‌المللی IEC  ” است. در این هندبوک برای بسیاری از نیازهای تأسیسات برقی که تاکنون پاسخی برای آنها ارائه نشده است راه‌حلهای مناسبی که تضمین‌کننده ایمنی، قابلیت اطمینان و مقررات استاندارد باشد ارائه شده است.

• هدف از انتشار کتاب هندبوک اشنایدر راهنمای تاسیسات الکتریکی بر اساس استاندارد بین‌المللی IEC

از آنجایی که استانداردها از جمله استاندارد IEC متون سنگین و تا حدودی پیچیده هستند نیاز است که راهنماهایی جهت تشریح و تفهیم بیشتر در قالب شکل، نمودار، جدول و ذکر مثال ارائه گردد تا راهنمای خوبی باشد برای تازه‌کاران در صنعت برق. همواره توصیه می‌شود قبل از مراجعه به استانداردها از راهنمای آنها استفاده شود در واقع ” کتاب هندبوک اشنایدر راهنمای تاسیسات الکتریکی بر اساس استاندارد بین‌المللی IEC ” یک راهنمای تمرین و کار منطبق بر استانداردها است و استاندارد تنها یک مرجع است. هدف از انتشار این کتاب ارائه یک راهنمای روشن کاربردی و گام به گام است برای پروژه‌های تاسیسات برقی که منطبق است بر استاندارد سری IEC60364 و سایر استانداردهای مرتبط.

• نظر رئیس کمیته فنی TC65 در مورد کتاب هندبوک اشنایدر راهنمای تاسیسات الکتریکی بر اساس استاندارد بین‌المللی IEC

در ادامه نظر آقای Etienne Tison رئیس کمیته فنی TC64 استاندارد بین المللی IEC که کمیته تحت نظر ایشان وظیفه توسعه و به روز نگه داشتن الزامات حفاظت اشخاص در برابر برق گرفتگی و طراحی، بازرسی و اجرای تاسیسات الکتریکی فشار ضعیف را برعهده دارند در خصوص این کتاب خواندنی است:

” به عنوان رییس کمیته فنی TC64 مایه مباهات و افتخار اینجانب است که این کتاب راهنما را به شما خواننده محترم معرفی نمایم. مطمئن هستم برای تمام کسانی که به نحوی با طراحی، اجرا، نصب و نظارت تاسیسات الکتریکی درگیر هستند بسیار پربار خواهد بود”

• ویژگی‌های منحصر بفرد این ترجمه از کتاب هندبوک اشنایدر راهنمای تاسیسات الکتریکی بر اساس استاندارد بین‌المللی IEC

این اثر ارزشمند توسط یک تیم ۲۲ نفره و متخصص بین المللی در زمینه استاندارد سری IEC60364 و بر اساس آخرین پیشرفتها و تکنولوژیها تالیف شده است. مترجمین ” کتاب هندبوک اشنایدر راهنمای تاسیسات الکتریکی بر اساس استاندارد بین‌المللی IEC ” تمام وقت و انرژی خود را صرف نمودند تا کتاب حاضر دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 • وفاداری به متن اصلی کتاب به گونه‌ای که محتوا و مفهوم عینا به خواننده منتقل گردد.
 • شیوایی و بلاغت متون
 • مطابقت مطالب با واژگان مصطلح شده در استانداردها، مقررات، مراجع ملی و سازمانی داخلی (تا حدامکان) تا خواننده گرامی بتواند ارتباط مناسبی با کتاب برقرار کند.
 • احترام به حقوق معنوی ناشر و کسب رضایت ایشان از طریق دفتر رسمی شرکت اشنایدر الکتریک در ایران

• آشنایی با شرکت اشنایدر و حضور رسمی این شرکت در ایران:

شرکت اشنایدر از اواسط قرن ۱۹ فعالیت خود را آغاز نموده و در حال حاضر به عنوان یک پیشرو جهانی در مدیریت انرژی ( ولتاژ فشار ضعیف و فشار متوسط) با رویکرد امنیت و اتوماسیون می‌باشد. طبق آمار ۲۰۱۷ در بیش از ۱۰۰ کشور جهان باحدود ۱۴۲۰۰۰ کارمند و فروش سالیانه حدود ۲۵ میلیارد یورو حضور مستمر و موثر دارد. دفتر رسمی شرکت اشنایدر الکتریک در ایران بنام شرکت تله مکانیک ایران ثبت شده است که مسوول پیاده‌سازی سیاست های شرکت مادر می‌باشد.


جهت مشاهده فهرست و دانلود بخشی از کتاب هندبوک اشنایدر راهنمای تاسیسات الکتریکی بر اساس استاندارد بین‌المللی IEC اینجا را کلیک کنید 

ضمیمه ها: