آشنایی با تکنولوژی پی ال سی PLCها و انواع آن

پی ال سی چیست؟

 PLC کنترل کننده برنامه پذیری است که از خانواده کامپیوتر ها به حساب می آید؛ بیشتر این کنترل کننده در کاربری های صنعتی استفاده می شود. ورودی سیگنالهای متنوع دیجیتال یا آنالوگ را از field دریافت می کند. سپس آنها را برای cpu به صورت سیگنالهای منطقی سیستم باینری تبدیل می کند. در نهایت cpu مطابق برنامه هایی که در آن ذخیره شده دستورات را اجرا و نتیجه را به صورت سیگنالهای منطقی به خروجی می فرستد.

این سیگنالها می توانند به فرم آنالوگ یا دیجیتال به تجهیزات یا عملگرها ارسال شوند. مزایایی همچون امکان برنامه ریزی ساده، ایجاد امکان تغییر در برنامه های کنترلی به همراه کوچکتر شدن ابعاد سیستم کنترل، عیب یابی سریع تر، خرابی کمت، توانایی اجرای برنامه های پیچیده تر، توانایی تبادل اطلاعات با سیستم های دیگر و … باعث شد که به سرعت PLC ها جایگزین مدارهای رله ای شوند.

انواع سیستم PLC :

PLC ها از نظر میزان حافظه یا تعداد ورودی و… می توان به دسته های زیر تقسیم بندی نمود:

PLC های کوچک:

جایگزینی برای کنترل کننده های سنتی است. تابعیت گسترش محدود و حداکثر دو یا چند ورودی/خروجی دارند. و برنامه نویسی آنها، نردبانی یا با دستورات نمادی صورت می گیرد.

PLC های متوسط:

این PLC ها ساختار مدولار دارند در نتیجه توسعه و یا تغییر آنها ساده است و تنها با اضافه نمودن یا تغییر مدولها صورت می گیرد. تعداد ورودی/ خروجی زیاد و توسعه سیستم در آینده متصل می باشد. امکانات ارتباطی زیاد دارند و می توان از آنها در کنترل گسترده استفاده کرد و برنامه نویسی آنها نردبانی یا نمادی و یا دستورات گرافیکی است.

PLC های بزرگ:

در مواردی که تعداد ورودی ها/ خرروجی ها زیاد است و یا عملیات کنترلی پیچیده است از PLC های بزرگ استفاده می گردد. از اینPLC ها برای هدایت تعدادی PLC کوچک نیز استفاده می شود. برنامه نویسی این نوع PLC ها معمولا با استفاده از زبان های سطح بالا صورت می گیرد.

هر PLC از 5 قسمت اصلی تشکیل شده است:

  • منبع تغذیه (power supply) : ولتاژ AC موجود در سیستم را از برق سیستم به عهده دارد که موجب ایمنی در مقابل نویز و نوسانات ولتاژ ورودی در محیط های صنعتی می گردد.

  • واحد پردازندۀ مرکزی (cpu ) :  ریز پردازنده با در نظر گرفتن وضعیت ورودی ها برنامه را که در PLC  تعریف شده است اجرا می کند. و طبق آن به خروجی دستور فعال کردن خروجی مورد نظر را می دهد.

  • حافظه (Memory) : جهت ذخیره سازی برنامه و اطلاعات استفاده می شود.

  • ابزار یا رابط برنامه نویسی (programmer) : جهت نوشتن برنامه و انتقال آن به حافظه PLC توسط کاربر استفاده می گردد و از لحاظ شکل ظاهری به دو دسته تقسیم می شوند:

                    1- یک صفحه کلید کوچک به همراه یک صفحه نمایشگر

                    2- استفاده از کامپیوتر های شخصی  و نصب نرم افزارهای مورد نیاز ویژۀ برنامه نویسی می باشد.

  • واحد ورودی / خروجی (I/O) : که ارتباط PLC را با دنیای خارج برقرار می کند.

 PLCاز لحاظ شکل ظاهری به دو گروه یکپارچه و مدولاتور تقسیم بندی می شوند:

  • PLCهای کوچک عمدتا به شکل (Compact) یکپارچه طراحی و ساخته شده اند به نحوی که منبع تغذیه و cpu و ماژول های ورودی و خروجی به صورت یکپارچه در کنار هم متصل هستند و یک واحد بحساب می آیند .این نوع PLC قادر به نگهداری فقط 1000 خط برنامه می باشد اما مکانی جهت اتصال به برنامه و ورودی و خروجی های مازاد وجود دارد.

  • در انواع مدولاتور بر عکس نوع یکپارچه کاربر قادر است ماژول های ورودی و خروجی مورد نظر خود را از آن خانواده بسته به نیاز خود تعیین و در کنار هم قرار دهد. که شامل کارت های جداگانه منبع تغذیه ، cpu، وردی و خروجی به تعداد مورد نیاز می باشد که به ترتیب روی RACK و در داخل (SLOTS) شکاف ها نصب می شوند.

چند نمونه ازصنایعی که از تکنولوژی PLC  در پروسه های خود استفاده نموده اند:

صنایع ماشینی: ازقبیل صنایع بسته بندی، صنایع چوب، سیستم های سوراخ کاری، سیستم های اعلان خطر و هشدار، سیستم های مورد استفاده در جوش فلزات

صنایع خودرو سازی: در بخش های سوراخ کاری اتوماتیک، جوش قطعات، تست قطعات و تجهیزات اتومبیل، سیستم های پاشش رنگ فرم دادن بدنه به وسیله پرس های اتوماتیک و

صنایع پلاستیک سازی: از قبیل ماشینهای ذوب و قالب گیری تزریقی، دمش هوا سیستم های تولید و آنالیز پلاستیک.

نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.