پیش‌نویس اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

اصلاحیه جدید قانون نظام مهندسی اردیبهشت 1401

پس از برگزاری جلسات متعدد با حضور روسای سازمان‌های نظام مهندسی کشور، اعضای شورای مرکزی، اعضای گروه‌های تخصصی و کمیسیون‌ها و مشاوران سازمان؛ دکتر شکیب سرپرست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور طی نامه‌ای به سازمان‌های نظام مهندسی کشور از ارسال این پیش‌نویس اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به کمیسیون عمران مجلس خبر داد.

پيش‌نویس اصلاح قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان مصوب 1374

در سال 1352 قانونی به نام قانون نظام معماری و ساختمان در مجلس ملی به تصویب رسید که به علت کمبود تعداد مهندسان و عدم وجود مصالح ساختمانی استاندارد اجرائی نشد. این قانون پس از بازنگری در سال 1356 مجدداً به تصویب رسید که مهمترین ویژگی آن تشکیل سازمان نظام مهندسان معمار و شهرساز و سازمان نظام مهندسان ساختمان و تأسیسات بود. اما به دلیل همزمانی آن با وقوع انقلاب اسلامی تنها در استان تهران این دو سازمان تشکیل شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی با رشد شهرنشینی و تحول در ایجاد ساخت مسکن با تصمیم دولت، همان قانون سال 1356 به اجرا در آمد. از این رو، در سال 1370 در برخی استان‌های کشور که به تعداد کافی مهندس وجود داشت، این قانون اجرائی و سازمان نظام مهندسان معمار و شهرساز و سازمان نظام مهندسان ساختمان و تأسیسات تشکیل شد.

در ادامه، قانون آزمایشی و جدیدی در مورخ 1371/03/26 به نام قانون نظام مهندسی ساختمان در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که در آن دو سازمان مذکور به یک سازمان به نام «سازمان نظام مهندسی و کنترل ساختمان» تبدیل گردید و در سال 1373 انتخابات دورهی آزمایشی بر این اساس برگزار شد. در اسفندماه 1374 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به شکل فعلی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید به طوریکه تمامی ارکان سازمان در آن پیشبینی گردید.

با افزایش روز افزون ساخت و ساز به ویژه در کلانشهرها و اقتضائات امروز، موضوع بازنگری در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد. در همین راستا، در دورهی پنجم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان پیشنهاد اصلاح موادی از قانون مطرح شد و پس از تأیید در کمیسیون عمران، در سال 1391 در صحن علنی مجلس به تصویب نرسید. پس از آن، بازنگری قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در دورهی دهم مجلس شورای اسلامی در دستور کار کمیسیون عمران قرار گرفت و مقرر شد دولت لایحه‌ی اصلاحیه را ارائه کند، اما این امر نیز تا پایان مجلس دهم محقق نگردید. به دنبال آن، در دورهی یازدهم مجلس شورای اسلامی، اصلاح قانون توسط کمیسیون عمران و مرکز پژوهش‌های مجلس در قالب یک طرح ارائه شد. همچنین وزارت راه و شهرسازی نیز پیشنهادات خود را در قالب لایحه‌ی اصلاحی به مجلس شورای اسلامی ارائه نمود.

همزمان نیز سازمان نظام مهندسی ساختمان طی جلسات متعدد با حضور اعضای شورای مرکزی، اعضای کمیسیون‌ها، گروه‌های تخصصی، رؤسای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها، مشاوران سازمان و با اخذ نظر از اعضای هیئت مدیره و اعضای سازمان استان‌ها با دستور کار پیشنهاد این سازمان در خصوص اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به واکاوی نقایص موجود در این قانون پرداخته و پیش‌نویس اصلاحی قانون  نظام مهندسی شامل 41 ماده و 31 تبصره طی نامه شماره /44186ش م در مورخ 1401/02/25 به کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ارسال و جهت استحضار اعضای معزز سازمان در این کتابچه ارائه می‌گردد.

دانلود PDF پیش‌نویس اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

توجه: در صورت مشکل در دانلود فایل، کلیک راست کرده و روی گزینه  Open in new tab کلیک کنید.

به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 2
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 0
افزودن برای مقایسه
به لیست دلخواه اضافه شداز لیست دلخواه حذف شد 1
افزودن برای مقایسه
نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.