نرم افزار محاسبه ظرفیت و مشخصات کابل ها CYMCAP از سری نرم افزارهای CYME

نرم افزار Power Cable Ampacity – CYMCAP

تاسیسات الکتریکی زیرزمینی به علت مسائل حرارتی همواره درگیر محاسبات حرارتی و افزایش درجه حرارت کابل ها می باشند. ماکزیمم جریان قابل تحمل کابل ها بدون اینکه به کابل تنشهای حرارتی، ‌الکتریکی و مکانیکی وارد شود همواره مورد توجه مهندسان برق بوده است. مطالعات مربوطه به درجه حرارت کابل ها اگر به طور دقیق انجام گیرد می تواند هزینه های سرمایه گذاری اولیه را به شدت کاهش داده و منافع بسیاری را برای تاسیسات ایجاد کند.

نرم افزار CYMCAP یک نرم افزار تحت ویندوز بوده که محاسبات حرارتی مربوط به کابل ها را براحتی انجام می دهد. تکنیک مورد استفاده این نرم افزار براساس استاندارد IEC می باشد. این نرم افزار با توجه به دوره جریانی عبور بار از یک کابل و با توجه به مشخصات موجود کابلها در بانک اطلاعاتی، سایز و نوع کابل را تایید و یا رد می کند.این نرم افزار با ابزارهایی برای تحلیل های حالت ماندگار و‌حالت گذرا تجهیزشده است بصورتیکه نتایج شبیه سازی ها میتوانند به صورت جدولی و گرافیکی نمایش داده شوند. عموما“‌نتایج مطالعات حالت ماندگار به عنوان شرایط اولیه حالت گذرا در نظر گرفته می شوند. اطلاعات مورد نیاز برای شبیه سازهای حالت ماندگار و حالت گذرا با دو فایل کتابخانه ای انواع کابل ها و منحنی های بار حمایت می شوند. تحلیل حالت گذرای کابل ها برای ارزیابی و محاسبه ماکزیمم جریان عبوری از کابل در یک مدت زمان محدود بدون اینکه مشخصات کابل از دست برود قابل انجام می باشد. ماژولهای اضافه شده به این نرم افزار Power Cable Ampacity ، Duct Bank Optimizer Module ، Multiple Duct Bank Module و Short Circuit Rating و Real Time Temperature Rating می باشند که مطالعات کابل را به صورت کاملاً واقعی و عملی انجام می دهد.

1) CYMCAP/MDB, Multiple Duct Banks module : این ماژول محاسبه ظرفیت کابلهایی که در داکت بانکها و یا Backfill ها ، با مقاومتهای حرارتی مختلف و در مجاورت یکدیگر می باشند را انجام می دهد.

از ویژگی های این نرم افزار مدلسازی بیش از 11 منطقه با مقاومتهای حرارتی مختلف، مدلسازی بیش از 3 داکت بانک در یک نصب، مدلسازی یک منبع حرارتی د ر کنار کابلها و انجام محاسبات حرارتی و یا ظرفیت حالت دائم کابلها می باشد.

2) CYMCAP/OPT, Duct Bank Optimizer : این ماژول برای تعیین بهترین مکان مدارهای مختلف در یک داکت بانک می باشد.

3) CYMCAP/SCR, Short Circuit Cable Rating : این ماژول برای انجام محاسبات Rating کابلها در اتصال کوتاه بوده و قادر به محاسبه ماکزیمم جریان اتصال کوتاه قابل تحمل یک کابل و نیز افزایش دمای یک کابل در زمان اتصال کوتاه و یا ماکزیمم دمای یک کابل در زمان اتصال کوتاه می باشد.

4) Cables in Tunnels : برای محاسبات کابل در تونل های کابل به کار می رود.

5) Magnetic Fields : برای محاسبه چگالی شار مغناطیسی در بالای زمین و یا زیر زمین و مکانهایی که  کابلها نصب شده اند به کار می رود.

6) CYMCAP/RTTR, Real-Time Temperature Ratin: این ماژول برای محاسبه Real Time دمای کابلها با استفاده از سنسور های فایبر اپتیک ایجاد شده است و دارای دو حالت عملکرد ذیل می باشد:

1) تخمین دمای هادی با استفاده از دمای گرفته شده از سنسور فایبر

2) تعیین ظرفیت اضطراری کابل با استفاده از موتور محاسباتی حالت گذرای نرم افزار که قابلیتهای ذیل را دارا است:

– پیش بینی دمای کابل در آینده

– زمان رسیدن به ظرفیت و دمای بحرانی برای یک کابل

– محاسبه ماکزیمم جریانی که کابل به دمای بحرانی خواهد رسید

برای مشاهده نرم افزار آموزش جامع طرح و محاسبه تاسیسات حرارتی و برودتی در : Carrier HAP، اینجا کلیک کنید.

نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.