آشنایی با سنسور جریان

آشنایی با سنسور جریان

آشنایی با سنسور جریان سنسور جریان آشنایی با سنسور جریان  D8 A7 DB 8C D8 B3 DB 8C 20 D8 AC D8 B1 DB 8C D8 A7 D9 86

در بعضی از مدارات الکترونیک ما نیاز به اندازه گیری جریان داریم مانند منبع تغذیه ها و یا موتورها.برای اندازه گیری جریان راه های متفاوتی وجود دارد که یکی از بهترین آنها استفاده از آیسی اندازه گیری جریان می باشد.این آیسی می توانند تا چند صد آمپر را اندازه گیری کنند و همچنین می توانند جریان AC و DC را اندازه بگیرند.

نحوه عملکرد این سنسور به این صورت می باشد که با عبور جریان در حالت AC و یا DC سیگنالی متناسب و مشخص تولید می کند که این سیگنال ممکن است خروجی دیجیتال، ولتاژ یا جریان آنالوگ باشد. در بیشتر آیسی های اندازه گیری جریان خروجی یک ولتاژ می باشد که با اندازه گیری این ولتاژ می توان پی به مقدار جریان برد.


روش های اندازه گیری جریان

استفاده از سنسورهای اثر هال که بر اساس اثر هال کار میکنند بدین صورت است که اگر جریانی از یک رسانا در جهت عمود بر میدان مغناطیسی اعمال شده عبور کند دارای اختلاف پتانسیل میان رخ های عمود بر جهت جریان و میدان مغناطیسی خواهد شد.از روش های دیگر استفاده از ترانسفورماتور یا مدار کلمپ جریان ، استفاده از مقاومت که با اندازه گیری ولتاژ دو سر مقاومت می توان جریان آن را حساب کرد.

به کمک سنسور جریان فیبر نوری که روش جدیدی در اندازه گیری جریان می باشد نیز قادر به اندازه گیری آن می باشید. از دیگر روش های دیگر و شاید یکی از بهترین و ساده ترین مدارات الکترونیکی، آی سی های مخصوص در الکترونیک می باشد. این سنسورها انواع مختلفی دارند که دارای کاربردهای زیاد می باشند.

یکی از این سنسورها ACS712 است که دارای هشت پایه می باشد که پایه های ۱ و ۲ و پایه ۳ و ۴ به هم وصل شده و جریان از این پایه ها عبور میکند و بر اساس جریان که عبور می کند ولتآژی در پایه ۷ بوجود می آورد که می توان با اندازه گیری آن جریان را بدست آورید.

آشنایی با سنسور جریان سنسور جریان آشنایی با سنسور جریان ACS712

آشنایی با سنسور جریان سنسور جریان آشنایی با سنسور جریان  D8 B3 D9 86 D8 B3 D9 88 D8 B1

برای خرید کتاب مدارهای سرگرم کننده الکترونیک اینجا کلیک کنید.

نظر دهید

پاسخ دهید

آزمون تاپ
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0

مشاوره رایگان

آزمون کارشناسی رسمی نزدیکه!
برای مشاوره رایگان و عضویت در بزرگترین گروه کارشناسی رسمی فرم زیر را پر کنید.