منوی محصولات
منوی محصولات

راهکارهای بهینه در طراحی، اجرا و نگهداری تاسیسات الکتریکی بیمارستانها بر اساس استانداردهای موجود

سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶

چکیده: در این مقاله، به بررسی ضوابط و معیارهای راهنما جهت انتخاب، طراحی، اجرا و نگهداری سیستمهای تاسیسات الکتریکی در بیمارستانها و مراکز درمانی از دیدگاه مباحث مربوط به رعایت استانداردها و نکات لازم­الاجرا پرداخته شده است. از آنجایی که بیمارستانهای کشور جزء مراکز حیاتی و حساس بوده، استفاده از ضوابط، معیارها و استانداردها در مراحل پیشنهاد، مطالعه، طراحی و اجرا و همچنین در بهره­­برداری از این ساختمان­ها، به لحاظ توجیه فنی و اقتصادی طرحها، کیفیت طراحی، اجرا و هزینه­های مربوطه، از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. در این مقاله به بررسی نکات لازم­الاجرای سیستمهای تاسیسات الکتریکی بیمارستانی مطابق با استانداردهای داخلی و بین­المللی پرداخته، تا راهنما و راه­گشایی جهت اجرای هر چه بهتر این سیستمها گردد.

کلمات کلیدی:

تاسیسات الکتریکی بیمارستان، تجهیزات بیمارستانی، نگهداری تجهیزات، طراحی بیمارستان

 

1- مقدمه

در بررسی ضوابط، معیارها و دستورالعمل­های مورد نیاز سیستم الکتریکی بیمارستانی، بایستی موارد زیر مدنظر قرار گیرند:

- استفاده از منابع معتبر و استانداردهای بین­المللی

- بهره­گیری از تجارب دستگاههای اجرایی، سازمانها، شرکتها

- استفاده از تخصصها و تجربه­های کارشناسان و صاحبنظران بخشهای خصوصی و دولتی

- پرهیز از دوباره­کاریها و اتلاف منابع مالی و غیرمالی کشور

- توجه به اصول و موازین مورد عمل مؤسسات تهیه­کننده استاندارد

در این مقاله، علاوه بر پیشنهاد راهکارهای بهینه در طراحی، انتخاب، اجرا و نگهداری تجهیزات بیمارستانی به بررسی وضعیت سیستم­های الکتریکی در ساختمانهای موجود، پرداخته شده است و هدف از این مقاله، یکسان­سازی فعالیت­های ساختمانی به ویژه بیمارستانهای کشور می­باشد، و نتایج بدست آمده از آن گام موثر در راستای هماهنگ­سازی و تکامل استانداردها می­باشد.

2- نحوه انتخاب تجهیزات تاسیسات الکتریکی بیمارستانی

همانطور که می­دانیم هر سیستم الکتریکی بایستی متناسب با اهدافی بکار برده شود. این مقاله موارد کیفی و کمی این سیستمها را مورد بررسی قرار داده تا سیستمی انتخاب گردد که هم سازگار با هر محیطی باشد و همچنین بالاترین میزان رضایتمندی را برای بهره برداران و بیماران به همراه آورد، در واقع بهینه انتخاب کردن تجهیزات و طراحی خوب، تعادلی بین هزینه و مصرف انرژی، برقرار می­کند. کلیه تجهیزات الکتریکی باید طوری انتخاب شوند که بتوانند به نحوی مطمئن در مقابل تنشهایی که در آنها به وجود می­آیند و محیطی که در آن نصب می­شوند یا احتمالاً در معرض آن قرار می­گیرند ایستادگی کنند؛ با وجود این، اگر یکی از این اقلام تجهیزات الکتریکی از نظر ساختمان خود با محلی که در آن نصب می­شود مطابقت نداشته باشد، به شرطی می­توان از آن استفاده کرد که نوعی حفاظت اضافی، به عنوان جزیی از تأسیسات کامل الکتریکی، برای آن پیش­بینی شده باشد.

2-1 معیارهای انتخاب یک سیستم

دیدگاه انتخاب یک سیستم الکتریکی در حالت کلی بایستی با معیارهای عمومی از قبیل: اقتصادی بودن یک طرح، صرفه­جویی در مصرف انرژی، انعطاف­پذیری، پایداری کارکرد، و عدم تداخل امواج الکترومغناطیسی مطابقت داشته باشد[1]، که در زیر به شرح آنها پرداخته شده است:

 • انتخاب سیستم تاسیسات الکتریکی در بخش­های مختلف بیمارستانها، باید متناسب با تامین شرایط مورد نیاز آن بخش، انجام شود و سیستم اقتصادی­تر برگزیده و طراحی گردد. برای انتخاب سیستم اقتصادی­تر لازم است هزینه یک دوره عمر مفید سیستم­های مختلف شامل هزینه اولیه، هزینه مصرف انرژی، هزینه پایدار کردن سیستم­ها، و هزینه نگهداری و بهره­برداری، محاسبه و مقایسه شود و سیستم اقتصادی­تر مشخص گردد.
 • برگزیدن سیستم الکتریکی باید متناسب با شرایط اقلیمی محل احداث ساختمان بیمارستان صورت گیرد. (عمده­ترین اقلیم­های مناطق مختلف کشور شامل اقلیم­های معتدل، معتدل و بارانی، سرد و کوهستانی، گرم و خشک، و گرم و مرطوب می­باشد.)
 • از دیگر معیارها، صرفه­جویی انرژی در سیستم و تجهیزات الکتریکی است، به طور نمونه صرفه­جویی در سیستم روشنایی شامل انتخاب کم­مصرف­ترین لامپ، کنترل روشنایی با روش کلید­زنی چند حالتی، و یا با استفاده از کم­سو­گر، و یا بکارگیری سیستم هوشمند، ترکیب و ادغام اصول انرژیهای تجدید­پذیر، همچنین استفاده از سیستم فتوولتاییک و ...، استفاده از نور طبیعی و ... می­باشد.
 • در اتاقها و فضاهایی که از دستگاههای پزشکی الکترونیکی مانند سونوگرافی، رادیولوژی و ... استفاده می­شود، وجود میدان مغناطیسی با مقدار بیش از اندازه معین، تداخل امواج الکترومغناطیسی با فرکانس رادیویی را پدید می­آورد. جهت تجهیزات الکتریکی یک سری تنظیمات و محدودیتهایی از نظر کیفیت ضریب توان و میزان هارمونیک­های جریان تزریقی به شبکه قدرت وجود دارد، از جمله اینکه برای تجهیزات الکتریکی با توانهای خروجی بالای 25 وات بایستی محدوده هارمونیک­های جریان ورودی AC مطابق با قوانین الزامی کمیته بین­المللی الکتروتکنیک IEC 61000-3-2 کلاس C باشد [2]. برای کاهش امواج الکترومغناطیسی بایستی نکات ارائه شده در "راهنمای طراحی بناهای درمانی سازمان مدیریت" را در نظر گرفت.
 • کلیه تجهیزات الکتریکی باید طوری انتخاب شوند که بر تجهیزات دیگر تأثیر زیان­آور نداشته باشند و باعث اخلال در تغذیه برق، چه در هنگام کارعادی و چه در هنگام قطع و وصل، نشوند.

در این زمینه عواملی که ممکن است مؤثر باشند، به طور مثال عبارتند از:

 • ضریب توان
 • شدت جریان هجومی
 • بار نامتعادل
 • هارمونیکها
 • تجهیزات بر اساس شرایط خاص فضاها و نوع کاربری محیط انتخاب گردند، به طور نمونه انتخاب منابع نوری برای مناطق مختلف بیمارستان باید با توجه به خاصیت رنگ نموداری(CRI) که از نظر تشخیص درست و روحیه بیماران، حائز اهمیت است، صورت گیرد.

 

3- بررسی نکات نصب و بهره­برداری تجهیزات تاسیسات الکتریکی بیمارستان

با توجه به اینکه بیشترین مشکلات تاسیسات بیمارستانی ناشی از عدم رعایت نکات اجرایی و پس از آن بهره برداری ناصحیح از تجهیزات می­باشد، توجه و شناسایی نکات لازم اجرا در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار می­باشد که از آن جمله می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تجهیزات و دستگاههایی در تأسیسات الکتریکی بیمارستانها، قابل نصب و استفاده باشند که طبق مشخصات یک یا چند استاندارد ساخته و موفق به اخذ گواهی لازم نیز شده باشند، استفاده از هر نوع مصنوعات غیراستاندارد اکیداً ممنوع خواهد بود و بایستی مورد تایید موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران قرار گرفته باشند.
 • نمونه یا کاتالوگ فنی مصالح و تجهیزات مورد نیاز، باید از نظر تطبیق با مشخصات فنی

 

نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.